Kullanıcı verileri reklam servisleriyle paylaşıldı, Twitter özür diledi

Twitter, kullanıcılarının iletişim bilgilerinin yanlışlıkla reklam servisleriyle paylaşıldığını itiraf etti. Şirket yaptığı açıklamada, "Bu bir hataydı, bu hatadan dolayı özür dileriz" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

Sosyal medya platformu Twitter, kullanıcılarının e-posta ve telefon bilgilerinin reklam servislerinde yanlışlıkla kullanıldığını açıkladı. Kullanıcılarından özür dileyen Twitter açıklamasında, ‘hesap güvenliğini sağlama amacıyla kullanıcıların sisteme tanımladığı e-posta ve telefon bilgilerinin yanlışlıkla şirketin reklam servisleri "Tailored Audiences" ve "Partner Audiences"te kullanıldığını belirtti.

Twitter yaptığı açıklamada, reklam verenlerin kendi pazarlama listesini sisteme yüklediklerinde, e-posta ve telefon numarası üzerinden bu bilgilerin Twitter'daki profillerle eşleştirilerek reklam verenlere sunulmuş olabileceğini belirterek, "Bu bir hataydı, bu hatadan dolayı özür dileriz" ifadelerine yer verdi.

Verileri reklam servislerinde paylaşılan kullanıcı sasının net olmadığı belirtilen açıklamada, şeffaf olma adına tüm kullanıcılara duyuru yapıldığı kaydedildi.

17 Eylül'de bu sorunun tespit edildiği ve o tarihten itibaren kullanıcıların telefon ve e-posta bilgilerinin reklam servislerinde kullanılmadığı belirten Twitter, üzüntü verici bu durumun bir daha yaşanmaması için önlemler alındığını da aktardı.

 

Independent Türkçe, AA

 

DAHA FAZLA HABER OKU