İsrail döneri sahiplendi, sosyal medyada alay konusu oldu

Ortadoğu’ya özgü döner benzeri etli yiyeceğin İsrail’e özgü ikonik bir yiyecek olarak tanıtılması “gastronomik hırsızlık” olarak yorumlandı

Döner benzeri etli yiyecek şavurmanın İsrail’de yayımlanan bir gazete tarafından “ikonik bir İsrail sokak yiyeceği” olarak tanımlanması alay konusu oldu

Ortadoğu’da yüzlerce yıldır popüler olan döner benzeri etli yiyecek şavurmanın İsrail’de yayınlanan bir gazetede “ikonik bir İsrail sokak yiyeceği” olarak tanımlanması alay konusu oldu.

Haaretz gazetesindeki haberde, Tel Aviv’deki yeni fast-food restoranlarının şavurmayı şehre geri getirmek için “başarılı girişimlerde bulundukları” belirtildi.

Haberde başlık olarak şu ifade kullanıldı: “İkonik İsrail Sokak Yiyeceği Şavurma Yavaş Yavaş Tel Aviv’e Dönüyor”

Gazetenin şavurmanın İsrail’e özgü bir yiyecek olduğunu iddia etmesi sosyal medyada alay konusu oldu.

Bazı Twitter kullanıcıları, başka yiyeceklerin de farklı milletler tarafından sahiplenebileceğine yönelik iğneleyici önerilerde bulundu.

Bir kullanıcı, “ABD’nin klasik sokak yiyeceği pizza artık Napoli’de bulunabiliyor” diye yazarken bir diğeri ise “İkonik İsveç sokak yiyeceği hamburger artık Amerika’da bulunabiliyor” ifadelerini kullandı.

Bir başka kullanıcı, “İkonik Senegal sokak yiyeceği pizza yavaş yavaş Dakar’a dönüyor” şeklinde bir tweet attı.

“Şavurma? İsrail’in. Falafel? İsrail’in. Döner? İsrail’in. Pizza? Sonuna kadar İsrail’in canım” paylaşımı dikkat çekti.  

Bazı kullanıcılar ise durumu “gastronomik hırsızlık” olarak niteledi:

“Spagetti ne kadar Çin’e aitse, Şavurma da o kadar İsrail’e ait. Kültürümüzü çalmaya çalışmayı bırakın. Zaten topraklarımızın çoğunu çalmanız yetti.”

Şavurma kuzu ya da koyun etinden yapılan dünyanın en popüler sokak yiyeceklerinden biri olarak biliniyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east

The Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU