İsrail ordusu: Hamas bir fikir olarak ortadan kaldırılamaz

İsrail Ordu Sözcüsü Hagari “Hamas'ı yok etme fikri halkın gözüne kum atmaktır” dedi

İsrail askerleri, Hamas'la devam eden savaşın ortasında Gazze Şeridi sınırındaki bir tank paletini onarıyor / Fotoğraf: AFP

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari yaptığı açıklamada, Hamas'ın bir ideoloji olarak ortadan kaldırılamayacağını belirtti.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik eşi benzeri görülmemiş saldırısıyla Gazze Şeridi'nde sekiz ayı aşkın süredir devam eden savaş Hamas'ı devirmeyi başaramadı, ancak geniş çaplı yıkıma neden oldu.

Hagari, İsrail Kanal 13 televizyonuna dün yaptığı açıklamada, “Hamas bir fikirdir ve bir fikri ortadan kaldıramayız. Hamas'ı yok etme fikri halkın gözüne kum atmaktır. Eğer bir alternatif bulamazsak, (Hamas) kalacaktır” ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hagari'nin sözleri, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının Hamas ortadan kaldırılana kadar durmayacağını açıklayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi tarafından derhal reddedildi.

Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada, “Başbakan Netanyahu başkanlığındaki Bakanlar ve Güvenlik Konseyi, savaşın hedeflerinden birini Hamas'ın askeri ve idari kabiliyetlerini yok etmek olarak belirlemiştir. İsrail ordusu bu konuda kararlıdır” denildi.

Şarku’l Avsat’ın AFP'den aktardığına göre savaşı tetikleyen Hamas saldırısında çoğu sivil bin 194 kişi öldü.

Saldırıda 251 kişi kaçırıldı. Bunlardan 116'sı halen Gazze Şeridi'nde tutuluyor ve ordu bunlardan 41'inin öldüğünü belirtiyor.

Hamas’ın saldırısına karşılık olarak İsrail ordusu bombardıman, yıkıcı baskınlar ve kara saldırılarından oluşan bir operasyon başlattı. Gazze Şeridi'ndeki Sağlık Bakanlığı verilerine göre şu ana kadar çoğu sivil 37 bin 396 kişi hayatını kaybetti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU