Mina, Akabe cemresini taşlamak üzere Rahman'ın misafirlerini kabul ediyor

Hacı adayları bugün (pazar) Arafat'ta Haccın büyük rüknünü yerine getirdikten sonra, sağlık önlemleri, önleyici tedbirler ve hacıların ibadetlerini yerine getirmeleri için entegre hizmetler sistemi çerçevesinde şafak vakti Mina'ya akın etti

Hacı adayları Akabe cemresini taşladıktan sonra artık kurban ibadetini gerçekleştirmeye hazırlar (SPA)

Rahman'ın misafirleri, Akabe cemresini taşladıktan sonra kurbanlarını kesip, saçlarını tıraş edecekler. Ardından Kabe’yi tavaf edip, Safa ile Merve arasında Say yapacaklar.

Hacı adaylarının kutsal mekânlar arasındaki hareketleri, araç güzergâhlarını ve yaya yollarını hacıların ibadet planlarına göre düzenlemek üzere çevreleyen çeşitli güvenlik hizmetleri mensuplarının doğrudan takibi sayesinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan cumartesi günü (dün) 1,8 milyondan fazla hacı adayı Arafat'ta Haccın büyük rüknünü eda etti.

Çeşitli Suudi Arabistan kurumları hacı adaylarının gelişine hazırlık için hazırlıklarını tamamladı. Kutsal mekanlar treni, kutsal mekanlara dağıtılmış 9 istasyondan oluşup, 18 kilometre uzunluğunda çift demiryolu hattı ile birbirine bağlandı. Tren tek yönde saatte 72 bin yolcu kapasitesine sahip olup, hacıların kutsal mekanlara gidiş gelişlerini kolaylaştırmak için 2 binden fazla sefer sağlıyor. Trenin hızı saatte 80 kilometre olup, Mina ile Arafat arasındaki mesafeyi yaklaşık 20 dakikada kat edebiliyor. Tren filosu, tren başına 3 bin yolcu kapasiteli 17 trenden oluşurken, trenin oturma kapasitesi toplam yolcularının yüzde 20'sini oluşturuyor. Ayrıca, hacı adaylarını çeşitli kutsal mekânlar arasında taşıma hareketinde 350 binden fazla hacı adayının taşınmasına katkıda bulunuyor.

Hacı adayları dün gün batımında Müzdelife'ye hareket ettiler, akşam ve yatsı namazlarını orada kıldılar ve 10 Zilhicce şafağına (bugün) kadar gecelediler. Ardından bugün şafak vakti Mina’ya geldiler. Rahman'ın misafirleri, Akabe cemresini taşladıktan sonra kurbanlarını kesip, saçlarını tıraş edecekler. Ardından Kabe’yi tavaf edip, Safa ile Merve arasında Say yapacaklar.

Suudi Arabistan, bu yıl 200'den fazla ülkeden çeşitli limanlar aracılığıyla gelen 1 milyon 611 bin 310 hacı adayı ile vatandaş ve yerleşiklerden 221 bin 854 hacı adayı olmak üzere, toplam hacı sayısının 1 milyon 833 bin 164’e ulaştığını duyurdu.

Arap ülkelerinden gelen hacıların oranının yüzde 22,3'e, Arap olmayan Asya ülkelerinden gelenlerin oranının yüzde 63,3'e, Arap ülkeleri dışındaki Afrika ülkelerinden gelenlerin oranının yüzde 11,3'e, Avrupa, Amerika, Avustralya ve sınıflandırılmamış diğer ülkelerden gelenlerin oranının ise yüzde 3,2'ye ulaştığını açıklayan Suudi Arabistan İstatistik Kurumu, 1 milyon 546 bin 345 hacı adayının hava limanlarından, 60 bin 251 hacı adayının kara limanlarından,  4 bin 714 hacı adayının da deniz limanlarından geldiğini belirtti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU