Serdar Ortaç: Annem bize Kürtçe öğretirdi, konuşmazdık

Ahmet Kaya ile ilgili konuşan Serdar Ortaç, "O yıla döndüğüm zaman kendimi kesmek istiyorum" dedi

Fotoğraf: Youtube

Şarkıcı Serdar Ortaç, katıldığı bir YouTube programında,1999 yılında Ahmet Kaya’ya linç girişiminde bulunan ödül töreninde yaşananlara ilişkin bir kez daha konuştu.

Daha önce de Ahmet Kaya’nın yaşadıklarından dolayı özür dileyen Serdar Ortaç, "O yıla döndüğüm zaman kendimi kesmek istiyorum. O yıllarda Kürtçe konuşamazdın. Herif çıktı sahneye herkese rağmen, tutuklanacağını biliyordu ama bunu yaptı. Ne cesaretmiş" diye konuştu.

Annesinin Urfalı ve Kürt olduğunu da söyleyen Ortaç, “1970’te biz Kürtçe selam veremezdik, annem Urfalı bize Kürtçe öğretirdi ve konuşmazdık" dedi.

Ne olmuştu?

Ahmet Kaya, Magazin Gazetecileri Derneği'nin 1999'da düzenlediği ödül töreninde sahnede yaptığı konuşma sırasında Kürtçe şarkısına klip çekmek istediğini söylemiş ve salondakilerin tepkisine maruz kalmıştı.  

Serdar Ortaç ise, çıktığı sahnede İstiklal Marşı'nı okumuştu. Bunun ardından diğer katılımcıların saldırısına maruz kalan Ahmet Kaya, salonu terk etmişti.

Ahmet Kaya daha sonra uzun yıllar yurtdışında yaşamış ve 16 Kasım 2000 sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu Paris'te hayatını kaybetmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU