İsrail neden Cibaliye Mülteci Kampı’na yeniden saldırdı?

İsrail’in Cibaliye Mülteci Kampı’na yeniden saldırması Amacın Hamas'a baskı yapmak mı yoksa tutukluları aramak mı olduğuna dair soru işaretlerine yol açtı

İsrail’in Cibaliye Mülteci Kampı’na düzenlediği bombardımanın ardından yükselen dumanlar / Fotoğraf: AFP

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve ordu komutanlarının Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde operasyonlara devam edeceklerine dair tehditleri boşuna değilse de bu tehditler sahada Hamas Hareketi için sürpriz oldu. Tüm dikkatler Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta başlayan askeri operasyonlara odaklanmışken, Cibaliye Mülteci Kampı ve çevresini hedef alan saldırılar Filistinliler için de şaşkınlık yarattı.

Cibaliye Mülteci Kampı’nda başlayan askeri operasyon, birkaç gün önce Gazze şehrinin güneydoğusundaki Zeytun Mahallesi’nde başlayan bir diğer askeri operasyonla eş zamanlı olarak gerçekleşti. Bu hamle, İsrail’in daha önce kampın kontrolünü ele geçirdiğini ve Hamas'a bağlı tugayları dağıttığı yönündeki iddialarını çürütürken aynı zamanda bölgedeki adamlarıyla hayatta kaldığını düşünen Hamas Hareketi’ne de beklenmedik bir darbe indirdi.

Hamas Hareketi ve hareketin askeri kanadının yanı sıra hükümet hizmetleri ve güvenlik birimleri de dahil olmak üzere çeşitli kolları, onlarca yıldır en önemli kalelerinden biri olan Cibaliye Mülteci Kampı’nın tam kontrolünü elinde tutarken Hamas Hareketi kampın daha güvenli olduğunu ve İsrail güçlerinin geri dönmeyeceğini düşünüyordu. Bu yüzden Hamas'ın bu operasyon karşısında neden şaşırdığı da anlaşılıyor. Yerel kaynaklar, İsrail'in ateşkes müzakereleri ve tutuklu takası durmuşken Hamas Hareketi üzerinde daha fazla askeri baskı kurmaya çalıştığını söylediler.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsrail, geçtiğimiz aralık ayının başlarında Cibaliye Mülteci Kampı’na batı tarafından bir askeri operasyon düzenledi. Ancak başta batı yakasındakiler olmak üzere kamp sakinlerinin nüfus yoğunluğu ve sokaklarının dar olması gibi çeşitli nedenlerle kampın derinliklerine giremedi. Söz konusu nedenlerden ötürü her iki taraftaki kayıp sayısının çok büyük olacağı tahmin edilirken İsrail ordusu Filistinlilerin evlerine yönelik en büyük yıkımı gerçekleştirmek zorunda kalacaktı. Kampa düzenlenen askeri operasyonun başlangıcında İsrail güçlerinin karşılaştığı şiddetli direnişin, 5 gün içinde 9 askerin öldürüldüğü o dönemdeki en şiddetli direniş olduğu da biliniyor.

İsrail daha önce başaramadığını şimdi başarmak istiyor. Şarku’l Avsat muhabirlerinden birinin gözlemlerine göre İsrail güçleri Cibaliye Mülteci Kampı’na saldırmak için yeni bir taktik benimsedi. Şimdi İsrail ordusu, bu taktikle büyük bir kısmı ıssızlaşan ve yoğun nüfuslu olmayan doğu sınır bölgesinden kampa ilerlemeye çalışıyor.

Peki ama neden?

İsrail'in, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki en önemli kalesini hedef alarak Hamas Hareketi üzerinde daha fazla baskı kurmak ve esir takası anlaşması müzakerelerinde taviz vermeye zorlamak istediği anlaşılıyor.

Cibaliye Mülteci Kampı’nın doğusunda devam eden çatışmalar Hamas Hareketi’nin askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları’nın halen saldırılara karşı teyakkuz halinde olduğunu gösterdi. Kassam Tugayları, en az iki kez insansız hava araçları (İHA) kullanarak kampın doğusundaki İsrail ordusuna ait askeri araçları küçük füzelerle hedef alırken farklı zamanlarda Sderot da dahil olmak üzere Gazze'nin kuzeyinde bulunan İsrail yerleşim birimlerine ve Aşkelon'a birkaç roket fırlattı.

İsrail'in Hamas liderlerini orada İsrailli tutuklularla birlikte bulmayı umduğu anlaşılıyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan sahadaki kaynaklar, İsrail’in Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki ve kuzeyindeki çeşitli bölgelerde olduğu gibi Han Yunus'ta da İsrailli rehinelere ulaşamayınca şimdi onları Cibaliye Mülteci Kampı’nda bulmayı umduğunu söylediler. İsrail’in ilk denemedeki başarısızlığının ardından şimdi bir kez daha deneme cesareti gösterdiğini belirten kaynaklara göre İsrail ordusu diğer bölgelerde başaramadıklarını burada başarabileceğini düşünüyor.

Hamas’ın kampı kontrol etmesi, İsrail’in maliyetli de olsa büyük bir saldırının sonuç verebileceğine inanmasına yol açmış görünüyor.

İlk başarısız saldırıda öldürülen ve kampın batısındaki Felluce mezarlığına gömülen İsrailli rehinelerin cesetlerinin bulunması İsrail'i bu kez cesaretlendirdi. Bu kişilerin, birincisi geçtiğimiz yıl kasım ayı sonlarında Gazze Şeridi Kuzey Tugayı Komutanı Kassam Tugayları Askeri Konsey Üyesi Ahmed Gandur’u ve Cibaliye Mülteci Kampı’ndaki stratejik öneme sahip bir tüneli hedef alan iki bombardımanda, ikincisi ise Cibaliye Mülteci Kampı’nın merkezinde Kassam Tugayları’nın üst düzey komutanlarından İbrahim el-Beyari'yi hedef alan bir diğer bombardımanda olmak üzere iki ayrı İsrail saldırısında öldükleri düşünülüyor.

Cibaliye Mülteci Kampı, Gazze Şeridi'nin en kuzeyinde yer alan ve Gazze’de sakinlerinin terk etmediği bölgelerden biri. Bu durum, kuzeydeki kıtlık ve kuzey bölgelerinin sakinlerinin aylarca karşı karşıya kaldığı zorlu hayat şartları sırasında burayı yaşamak için uygun bir yer haline getirdi.

Öte yandan İsrail için yeni askeri operasyonu zorlaştıran nokta da tam olarak bu. Bölgede nüfusun yoğun olması, kampa ve sığınma noktalarına yerleştirilen insan sayısı, sert, zorlu ve karmaşık seyreden savaşta kayıp sayısının yüksek olacağı anlamına geliyor.

Bunun İsrail ya da Hamas üzerinde baskı yaratıp yaratmayacağı ise henüz netleşmiş değil.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU