Ezidi kültürü sanatla buluştu: Laleş’te Melis Doğan sergisi

Ressam Melis Doğan'ın Ezidi inancı ve kültürüne adadığı eserleri, Irak'ın Laliş ilinde bulunan Mir ve Şeyhl, Baba Çawiş tarafından sergileniyor

Ezidi inancının sembollerini ve ritüellerini eserlerine yansıtan Melis Doğan, bu kültürü uluslararası platformlarda tanıtmak ve korumak amacıyla yoğun bir çaba sarf ediyor. Doğan'ın eserleri, renkli ve detaylı kompozisyonlarıyla Ezidi kültürünün derinliklerine bir yolculuk sunuyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ezidi inancının kutsal mabedinin yer aldığı Laleş’te Melis Doğan'ın sanatını sergilemek için uygun bir ortam sağlıyor. Bu sergi, Ezidi toplumunun kültürel mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından büyük önem taşıyor.

Laliş ilinde eserlerinin olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten sanatçı. Eserlerinin temalarında sık sık Ezidiliği vurguladığını, kültürü korumak ve insanlara tanıtmak için sanatıyla harmanlayıp eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunduğunu ifade ederek, “Ezidi inancının zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtan bir sanatçı olarak bilinmekten gurur duyuyorum” dedi

Melis Doğan’ın eserlerinden Ezidi Kadın portresi büyük ilgi gördü.

 

Sanatçı Şengal de inançlarından dolayı hayattan koparılan, köle pazarlarında satılan kadınların gösterdiği direnişi vurgulayarak eserini oluşturduğunu dile getirdi.

Mir ve Şeyhl, Baba Çawiş yetkilileri ise Melis Doğan'ın eserlerini görmekten memnuniyet duyduklarını ve sanatıyla Ezidi toplumunun kültürel zenginliğini daha geniş bir kitleye tanıtma fırsatı sağladığı için mutlu olduklarını dile getirdiler.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU