Rus ordusunun nükleer silah kullanma kriterleri ortaya çıktı

Moskova'dan sızan 29 gizli belge incelendi

Rusya'nın elinde yaklaşık 5 bin 900 nükleer savaş başlığı bulunuyor (Reuters)

Birleşik Krallık merkezli Financial Times gazetesi, Rusya'nın nükleer silah kullanma kriterleriyle ilgili bir haber yayımladı.

Moskova'dan sızan askeri belgelere dayandırılan habere göre, Rusya'nın nükleer silah kullanma eşiği daha önce yapılan açıklamalara oranla daha düşük.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberde, sızan 29 belgenin 2008-2014 periyoduna ait olduğu ve uzmanlar tarafından incelenip teyit edildiği aktarıldı.

Buna göre Rusya'nın nükleer saldırı için belirlediği olası koşullar arasında, Rus topraklarına yönelik bir düşman istilası ve Rusya'ya ait stratejik balistik füze denizaltılarından yüzde 20'sinin yok edilmesi gibi şartlar bulunuyor.

Bunun yanı sıra üç veya daha fazla büyük savaş gemisinin batırılması, üç havaalanının veya nükleer denizaltıların yüzde 30'unun yok edilmesi de nükleer saldırı için belirlenen olası koşullar içinde gösterildi.

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü'nde Strateji, Teknoloji ve Silah Kontrolü Direktörü olarak görev yapan William Alberque, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı nükleer silah kullanma eşiğinin "muhtemelen" daha yüksek olduğunu söyledi.

Alberque buna gerekçe olarak, Kremlin'in doğrudan bir ABD müdahalesinden ve çatışmayı tırmandırmaktan kaçınmak istemesini gösterdi.

Moskova'dan sızan belgeleri inceleyen Financial Times, dökümanların Rusya'nın Çin'e yönelik güvensizliğini de ortaya koyduğunu öne sürdü.

İddiaya göre belgelerde, Rusya doğu askeri bölgesinin Çin'in ülkeye saldırdığı bir senaryo üzerinde çalıştığı ve bu bölgede askeri tatbikatlar gerçekleştirdiği yönünde işaretler de bulunuyor.

Moskova'nın Batı'ya odaklandığı bir dönemde Çin'in bundan avantaj elde etmesinden çekinildiğini öne süren gazete, Rusya'nın Haziran ve Kasım 2023'te Çin sınırında nükleer füzelerin de kullanıldığı tatbikatlar yaptığını hatırlattı.
 

Independent Türkçe, Financial Times, Kyiv Independent

DAHA FAZLA HABER OKU