İmamoğlu’ndan Murat Kurum değerlendirmesi: Çok acemi bir arkadaşmış

İmamoğlu rakibi için, “Çok kötü cümleler kuruyor. Yani daha birkaç haftada bütün acemiliğini ortaya dökmeye başladı” dedi

Fotoğraf: AA

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, gündeme dair soruları yanıtladı. Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına davet aldığını açıklayan İmamoğlu’na AKP’nin adayı Murat Kurum’un “Başkan İstanbul’da yaşamadığı için kendine hayali davetler yapıyor. Ben dün Altyapı ve Ulaştırma Bakanımızla beraberdim. Kendisine davet yapılmamış” sözleri soruldu. 

İmamoğlu ise “ÇED raporu konusunda yalan konuşan biri bu konuda da yalan konuşuyor. Ama böyle bir cevap vermek davet edilmedim mutlu mu oldu yani. Çocuklar gibi vallahi Allah akıl versin. Allah akıl versin”dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Miras tarafından gerçekleştirelen Belgratkapı tarihi kara surlarının restorasyonu programından sonra gündeme dair soruları yanıtladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına davet aldığını açıklayan İmamoğlu’na AKP’nin adayı Murat Kurum’un “Başkan İstanbul’da yaşamadığı için kendine hayali davetler yapıyor. Ben dün Altyapı ve Ulaştırma Bakanımızla beraberdim. Kendisine davet yapılmamış” sözleri soruldu. 

İmamoğlu ise “ÇED raporu konusunda yalan konuşan biri bu konuda da yalan konuşuyor. Ama böyle bir cevap vermek davet edilmedim mutlu mu oldu yani. Çocuklar gibi vallahi Allah akıl versin. Allah akıl versin” dedi.

İmamoglu ”Pazartesi katılacak mısınız?” sorusuna,  “Yani bize, bize bir davet yapıldı. Ama süreçleri pazartesi görelim bakalım” diye yanıt verdi.

İmamoğlu, -“Peki bir adayın bakana bunu sorduğunu da söylemesini nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Ben bakanla görüşmedim tabi bana gelen süreci biliyorum sadece. Gördüğüm davetiye kartını biliyorum. Ama çok üzüntü verici ya. Yani bir belediye başkanı adayı. Mesela şu açılışlarımızı biz bütün devlet birimlerine gönderip davetlerimizi yapıyoruz. Lokal olanları o ölçekte yapıyoruz. Mesela buraya ilçe belediye başkanı vesaire ya da İstanbul ölçeğindeyse valisi, hatta bazı ölçektekileri bakanlığı, hatta Cumhurbaşkanlığını davetli ederiz. Davet etmek bizim kültürümüzdedir, davete icabet etmek bizim kültürümüzde, inancımızda vardır. Yani bundan mutlu olan bir belediye başkan adayı. Vay be! Allah akıl versin.

“Murat Kurum'un yine Kandil uzlaşısının adayı olduğunuzu yineledi. Üstüne bir de Sancaktepe'de DEM Parti bayrakları var dedi. Biraz da kanıt olarak bunu gösterdiğini söyledi kendisi. Siz ne diyeceksiniz?” sorusunu ise, “İstanbul gündemi İstanbul olan arkadaşların sabrı birkaç hafta sürebildi. Ve bu yolda daha çok şeyler söyleyecekler. Hepsine birden bu millet sandıkta cevap verecek. Yalanlarına, iftiralarına boğulacaklar. Hem de öyle bir boğulacaklar ki bu yalan ve iftira siyasetinde perperişan olacaklar. Çok kötü cümleler kuruyor. Çok acemi bir arkadaşmış ya. Yani daha birkaç haftada bütün acemiliğini ortaya dökmeye başladı. Hani kendimi diyor başkalarımı dedirtiyor, şunu şunu şöyle mi diyorlar bilmiyorum ama. Ben ikinci temennimi, duamı yineleyim yine. Allah akıl versin. Başka bir şey demiyorum” şeklinde yanıt verdi.

İmamoğlu “ÇED raporu meselesinde bile süreci kavrayamayan, anlayamayan, bakın İliç'teki olay çok büyük bir tabiata zararı verecek. olay. Milyonlarca ton ağırlığındaki süreç orada büyük bir siyanür atığına ve tamiri mümkün olmayan arızalara sebep olacak. Hiçbir şey yokmuş ortalıkta geziyor. Önce bunun sorumlusu ÇED değildir dedi. Bunun sorumlusu ÇED raporudur. Yani ÇED ve Şehircilik Bakanlığı bu işin sorumlusudur. İki türlü sorumlusudur. Bir, ÇED raporunu düzenler. iki, sonra bu ÇED raporu üzerinden de buradaki süreçleri denetler ve ne denetleme ki şu anda oradaki olan olay çok net. ÇED’e uygun bir imalat yapılmamıştır. Ve ne ne yazık ki o güzelim canım Erzincan'ın canım İliç için ve çevresinin ki bunun ucu ta Fırat boylarına kadar nehrine kadar akacak gidecektir başka şehirleri de etkileyecektir ama bunlar ne çevreyi ciddiye alırlar. Ne şehirciliği ciddiye alırlar. Hayatlarında tek ciddiye alacakları şey ki öyle büyüdüler, öyle yetiştiler öyle bir görev süreci yaptılar. Tek yaptıkları şey bir kişiye itaat etmek, bir kişinin emirlerini buyruklarını yerine getirmek. Öyle olduğu için çevrede şehircilik de umurumda değil. Bu milletin milli duyguları, manevi duyguları da umurumda değil” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU