AK Parti'li Turan ve MHP'li Enginyurt'tan Bülent Arınç'a tepki

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç'ın Ahmet Türk ve Canan Kaftancıoğlu ile ilgili yaptığı açıklamalara AK Parti ve MHP içinden tepki geldi

Fotoğraf:AA

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, dün Habertürk TV'de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezası, AK Parti'deki ayrılıklar ve kayyum ataması sonrası görevden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Anmet Türk ile ilgili konuşmuştu. 

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç'ın HDP'li Ahmet Türk ile ilgili sözlerine tepki göstererek, "Dün çıkmış bir ağabeyimiz, yok Ahmet Türk’ün terörle ilgisi yokmuş. Hadi oradan yahu. Hiçbir adam ezbere gerekçelerle, uyduruk gerekçelerle görevden alınmaz" dedi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan, Bayramiç Öğretmenevi’nde düzenlenen programda konuştu.

Turan, Arınç'a tepkisini şu sözlerle gösterdi:

Biz ülke ayağa kalksın diye uğraşırken, biz terörle uğraşırken, çıkıp karşımıza ısrarla niye kayyum atadın, niye bunu yaptın dediler. PKK’ya göz kırpan kim varsa o gözü oyacağız. Dün çıkmış bir ağabeyimiz, yok Ahmet Türk’ün terörle ilgisi yokmuş. Hadi oradan yahu. Hiçbir adam uyduruk gerekçelerle görevden alınmaz. Halkın seçtiğine saygı duyulur, ama halk seçtiği zaman giderken Kandil’den yanına eş başkan koyarsan, halkın seçtiği iradeyi Kandil’e teslim edersen, şehidin ailesini işten kovar da, aynı göreve bir terör zanlısını getirirsen, belediyenin resmi kurumu olan makamından, kimliğinden, internet sitesinden Türk bayrağını çıkartırsan, sana devlet gelir, kalk oradan kardeşim der ve kaldırır. Hiç kimse bana Ahmet Türk terörle iltisaklı değil demesin.  O yaşa gelmiş bir insan, Ahmet Türk hiç şimdiye kadar PKK’ya bir tek laf etmiş mi? Kandil onu eş başkan atadığında, hayır halk beni seçti, başkası bana eş başkan olmaz dedi mi? Diyarbakırlı anneler çıktı, biz evlatlarımızı istiyoruz, zorla dağa götürdüler dediklerinde, annelere destek oldu mu? Yok efendim, o adamın terörle ihtisakı yokmuş. Hayır arkadaş, terörle iktisak sadece bomba atmak demek değildir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Enginyurt'tan Arınç'a: KHK'lı canlı bomba

MHP milletvekili Cemal Enginyurt ise Arınç'ın açıklamalarını Twitter'dan eleştirdi, "CHP ve HDP zihniyetinden farkınız yok" dedi:

Bülent Arınç'ın söylemleriyle, HDP ve CHP söylemleri arasında hiç fark yok. Aldığın para haram olsun.Seninle ne istişare edilir? Cumhurbaşkanı,Ak Parti den ayrılanlara her sözü eder,Kayyum atamalarını destekler.Sen farklı telden çalıyorsun.Yazıklar olsun sana.

Enginyurt, Arınç'ın "Babacan ve beraberindekilere 'hain' sıfatını yakıştıramıyorum; bu sıfat, kullananların kendisine daha layık" sözleri için sert konuştu, "Arınç KHK'lı canlı bomba, her şeyi yıkabilir" yorumu yaptı.

Enginyurt, Arınç'ın attığı tweetler nedeniyle 9 yıl 8 ay ceza alan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için "İfade özgürlüğüne giriyorsa ben buna tahammül etmek zorundayım" yorumunu da eleştirdi.

 

 

Independent Türkçe, Bayramiç Haber

DAHA FAZLA HABER OKU