"Epstein'ın madamı" cezaevinde anı kitabı yazıyor

Maxwell, 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı

Ghislaine Maxwell, 1991'de ölen Britanyalı medya baronu Robert Maxwell'in kızı (Reuters)

ABD'li pedofil milyarder Jeffrey Einstein'a cinsel istismar için aracılık yapmaktan hüküm giyen ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Ghislaine Maxwell'in kitap yazacağı iddia edildi.

"Epstein'in madamı" olarak da anılan Maxwell'in, ABD'li milyarderle ilişkisiyle ilgili yalan haberlerle mücadele etmek için bir anı kitabı kaleme alacağı öne sürüldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Daily Mail'e konuşan Maxwell'e yakın bir kaynak, "Yanlış bir şey yapmadığını düşünüyor. İnsanlar kitabı okuyunca suçlamalarında düşeceğine inanıyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak, "Max, haberlerde verilen belgelerin yanlış olduğunu söylüyor. Ona göre hakikat, sadece onun yazacağı kitapla ortaya çıkacak" dedi.

62 yaşındaki Maxwell, geçen yıl şubatta hakkında verilen hükme itiraz etmiş ve Epstein'in seks şebekesiyle ilgili bedel ödeyen tek kişinin kendisi olduğunu söylemişti. 

Maxwell ayrıca davaya bakan hakim ve savcıların bir dizi "ölümcül hata" yaptıklarını iddia etmişti.

Daily Mail'e konuşan kaynak Maxwell'in yazdığı taslak metinleri cezaevinde sakladığı dolapları sürekli değiştirdiğini ve metinlerin çalınmasından veya sızmasından korktuğunu aktardı.

Haberde ayrıca Maxwell'in kitabın yazım sürecini tamamladığı ve yayımlamak için doğru zamanı beklediği iddia edildi.

Maxwell'in anılarını kitaplaştıracağına yönelik iddialar, Epstein davasında yaklaşık 5 bin sayfalık 215 belgenin kamuya açılmasından birkaç hafta önce geldi.

Belgelerde Epstein'in tüm dünyaki güçlü bağlantıları ve kurbanları kandırmak için kullandığı metotlara ilişkin detaylar yer alıyordu.

Epstein ve Maxwell davası

ABD'de en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altı onlarca kız çocuğuna yönelik cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturmaktan tutuklanan yatırım fonu yöneticisi Epstein, 2019'da kaldığı Manhattan'daki Metropolitan Hapishanesi'nin hücresinde intihar etmişti.

66 yaşındaki Epstein'in eski sevgilisi Ghislaine ise finansçının yasa dışı faaliyetlerine yardımcı olduğu gerekçesiyle Temmuz 2020'de tutuklanmıştı.

Britanya asıllı Maxwell, 29 Haziran 2022'de görülen duruşmada "reşit olmayan kız çocuklarının cinsel istismarına aracılık yapmaktan" 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Epstein'in dönemin ABD Başkanı Donald Trump, eski ABD Başkanı Bill Clinton ve Birleşik Krallık York Dükü Prens Andrew gibi güçlü isimlerin yer aldığı çevrelerle yakın arkadaşlığı kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.


Independent Türkçe, NY Post, Daily Mail, AA

DAHA FAZLA HABER OKU