Margot Robbie adım adım zirveye: Hollywood'un en zengini olabilir mi?

Barbie'nin yıldızı, büyük filmlerin ardındaki yapım şirketi sayesinde paraya para demiyor

Robbie, Scorsese imzalı Para Avcısı'nda Leonardo DiCaprio'nun eşi Naomi Lapaglia'yı canlandırdığında 22 yaşındaydı (Paramount Pictures)

Geçen yaz aynı gün gösterime giren 2023'ün iki hit filmi Oppenheimer ve Barbie, Barbenheimer fenomeninin ortaya çıkmasını sağlamıştı. 

Christopher Nolan'ın yönettiği Oppenheimer, geçen haftaki Altın Küre ödüllerinde aday gösterildiği 8 kategoriden 5'ini kazanmayı başararak ortalığı kasıp kavururken, Barbenheimer'ın diğer yarısı Barbie geceden iki ödülle ayrıldı.

Barbie için teselli ödülü mü?

Barbie, müzik kategorisinin yanı sıra bu yıl ilk kez verilen Sinematik Başarı ve Gişe Başarısı Ödülü'nin sahibi oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bazılarına göre bu, Greta Gerwig'in hasılat rekorları kıran kara komedisi için bir teselli ödülü olarak yaratılmıştı.

Barbie en büyük rakibi Oppenheimer gibi bütün büyük ödülleri silip süpürememiş olsa da filmin yıldızı kesinlikle son gülen oldu.

Margot Robbie, sadece ikonik bebeği canlandırmakla kalmadı aynı zamanda LuckyChap adlı şirketiyle filmin yapımcılığını da üstlendi.

Sonuç olarak, oyunculuk ve yapımcılık maaşlarının yanı sıra gişe primlerinden tahmini 50 milyon dolar kazandı. Film şimdiye kadar 1,4 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.

Bir hit filmi daha var

İş bununla da bitmiyor.

Daha az bilinen bir gerçek de 33 yaşındaki Avustralyalı yıldızın bu ödül sezonunun en çok konuşulan filmlerinden bir diğerinin daha yapımcılığını üstlenmiş olması: Saltburn.
 


İrlandalı aktör Barry Keoghan ve Hollywood'un yeni gözdesi Jacob Elordi'nin başrollerini paylaştığı psikolojik gerilim, şoke edici cinsel içeriği ve ürkütücü dönemeçleriyle kısa sürede bir hayran ordusu kazandı.

Her iki yapım da Robbie'nin Hollywood'un güçlü isimlerinden biri olarak durdurulamaz yükselişinin birer kanıtı.

"Ateşli sarışın"dan çok daha fazlası

Kısa süre önce parlak özgeçmişine yönetmenliği de eklemek istediğini açıklayan Robbie, 2013'te Martin Scorsese'nin gişe rekorları kıran filmi Para Avcısı'nın (The Wolf of Wall Street) senaryosunda karakterinin tanımlandığı gibi "gelmiş geçmiş en ateşli sarışın"dan çok daha fazlası olduğunu kanıtladı.

Tahmini değeri 440 milyon dolar olan Reese Witherspoon, yüzde 40 hissesine sahip olduğu yapım şirketi Hello Sunshine'ın 900 milyon dolar gibi şaşırtıcı bir fiyata satılmasının ardından 2021'de Hollywood'un en zengin aktrisi olmuştu.

Yeni Witherspoon olabilir

Robbie'nin tahmini net değeri şimdilik 60 milyon doların biraz gerisinde kalsa da hem oyunculuk hem de yapımcılık formülüyle Witherspoon kadar başarılı olmaması için hiçbir neden yok gibi gözüküyor.

Sinemayı her zaman sevmesine rağmen gençliğinde sörf yapmaktan ve yaban domuzu avlamaktan hoşlanan Robbie, hiçbir zaman oyuncu olmayı hayal etmediğini söylemişti.

Daha sonra fikrini değiştiren Robbie, bir menajerin tavsiyesi üzerine her gün bir yapım şirketine telefon ederek iş aradığını anlatmıştı.

Oyunculuğa nasıl adım attığını anlatan aktris, bir gün tesadüfen Avustralya'nın popüler dizisi Neighbours'un casting direktörüne bağlandığını ve onun da Robbie'nin yaşında bir oyuncu aradığını söylemişti. 

Spontane tokat hayatını değiştirdi
 


Robbie, Para Avcısı'nda Leonardo DiCaprio'nun eşi rolünü, seçmeler sırasında aktörün yanağına senaryoda olmayan doğaçlama bir tokat atarak kapmıştı.

Robbie, 2016'da Suicide Squad ve 2020 yapımı aksiyon Yırtıcı Kuşlar Ve Muhteşem Harley Quinn'de (Birds of Prey) çizgi roman karakteri Harley Quinn'e dönüşmeden önce 2017'de, LuckyChap'in ilk sinema filmi Ben, Tonya'da (I, Tonya) gözden düşmüş patenci Tonya Harding'i canlandırmıştı.

Avustralyalı oyuncu Ben, Tonya'daki performansıyla 90. Oscar Ödülleri'ne En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilmişti.


Independent Türkçe, Daily Mail, Esquire, Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU