Sudan'da çıkan olaylarda 3 kişi öldü, onlarca yaralı var

Sudan'daki gösteriler Ummu Derdan kentine sıçradı. Polis, gösterilerde 3 kişinin öldüğünü açıkladı. Bölgedeki hastanelerde çok sayıda yaralı tedavi altında

Fotoğraf: AA

Sudan haber ajansı SUNA'nın, polis sözcüsü Tümgeneral Haşim Ali Abdurrahim'den aktardığı haberde, "Omdurman'da dün yaşanan arbede ve yasa dışı gösteriye polis ve güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale ettiği" bilgisi verildi. 

Abdurrahim, gösterilerde 3 kişinin öldüğü, bazılarının da yaralandığı bilgisinin polise ulaştığını ve olayın savcılığa intikal ettiğini kaydetti.

 

 

‘’Seçimleri kaybedersem istifa ederim’’

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ise, istifa etmesine ilişkin yapılan gösterilere cevap verdi. Ömer El Beşir,3 haftadır süren gösterileri dikkate alarak istifa etmeyeceğini, 2020 yılında yapılacak seçimlerde kaybetmesi halinde görevi bırakacağını bildirdi.

 

 

Sudan Merkezi Doktorlar Komitesinden daha önce yapılan yazılı açıklamada, gösterilerde 2 kişinin hayatını kaybettiği, 5'i kurşunla olmak üzere 8 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

 

 

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, iktidardan çekilmesini isteyenlere, "Yönetime gelmek için 2020'deki seçimlere hazırlanın." şeklinde seslenmişti.

Sudan'daki gösteriler 19 Aralık'ta hükümetin ekmek fiyatlarına zam yapmasının ardından başlamış, ancak kısa sürede rejim karşıtlığına dönüşmüştü. İnsan Hakları İzleme Örgütü protestoların patlak vermesinden bu yana en az 40 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor.
 

DAHA FAZLA HABER OKU