ABD, AB ve Rusya, Karabağ operasyonundan hemen önce İstanbul'da gizli toplantı yapmış

Görüşme Azerbaycan'ın operasyonundan iki gün önce yapıldı

2020'de yapılan anlaşma uyarınca Karabağ'da 2 bin Rus barış gücü askeri konuşlandırılmıştı (Reuters)

ABD, Avrupa Birliği ve Rusya'dan üst düzey yetkililerin, Azerbaycan'ın Dağlık-Karabağ operasyonundan önce İstanbul'da gizli bir toplantı yaptıkları öne sürüldü.

Politico'nun "görüşmelerle ilgili bilgi sahibi üst düzey bir diplomata" dayandırdığı habere göre, 17 Eylül'de gerçekleştirilen görüşme Karabağ'a yardım konvoylarının ulaştırılabilmesi için Bakü üzerinde baskı kurmayı hedefliyordu.

Kaynak, görüşmede yardım tırlarının Karabağ'a nasıl ulaştırılacağının tartışıldığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Toplantıya ABD adına Kafkasya danışmanı Louis Bono, AB adına bölge temsilcisi Toivo Klaar ve Rusya adınaysa Putin'in Ermenistan ve Azerbaycan özel temsilcisi Igor Kovaev'in katıldığı ifade edildi.

Politico, bu seviyede üst düzey görüşmelerin Ukrayna savaşının başlamasından sonra nadiren görüldüğüne dikkat çekti.

Konuyla ilgili konuşan bir AB yetkilisi, "Yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için muhattaplarımızla iletişim kanallarını açık tutmanın önemli olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise toplantıyla ilgili yorum yapmayı reddetti ve "Özel diplomatik görüşmelerle ilgili yorum yapmıyoruz" diye konuştu.

Politico'ya konuşan üst düzey bir ABD'li yetkiliyse, Rusya'nın bölgedeki etkisini sürdürdüğüne dikkat çekerek, "Bu konu üzerinde Ruslarla birlikte çalışmamız gerekiyor. Çünkü taraflar üzerinde etkisi var. Özellikle de istikrarsız bir dönem geçtiğimiz bu süreçte" dedi.

Azerbaycan yönetimi, İstanbul'da gerçekleştirildiği iddia edilen toplantıdan iki gün sonra, 19 Eylül'de Dağlık-Karabağ'daki Ermenistan destekli ayrılıkçı fiili yönetime karşı bir operasyon başlatmıştı.

Yaklaşık 24 saat süren çatışmaların ardından ayrılıkçı Ermeni gruplar teslim olmak zorunda kalmıştı. Erivan yönetiminden yapılan açıklamalara göre, operasyonun ardından bölgede yaşayan yaklaşık 100 bin kişi evlerini terk ederek Ermenistan'a göç etti.


Independent Türkçe, Politico, Armenia News

DAHA FAZLA HABER OKU