Kudüs'ten Mısır'daki Yahudi askerlere mektup

Umut Ataseven Independent Türkçe için yazdı

Milattan önce 419 veya 418 baharında güzel bir gün bir Yahudi asker, kendisine ve yukarı Mısır'da konuşlanan asker arkadaşlarına gönderilen resmi yazışmayı açtı.

Mektubun yazarı, Perslerin Yahuda'nın eski bölgesine atadığı isim olan Yahud'da Yahudi bir yetkili olan Hananya'ydı.

Bir asır önceki Cyrus'un dini reformlarının bir parçası olarak Yahud, Babil esaretinden dönenlerin eviydi ve aslında bu yazışmanın yazılmasından yaklaşık 100 yıl önce ikinci tapınağı bile inşa etmişlerdi.

Belge parçalı olmasına rağmen, bilim adamları Hananya'nın Aramice mektubunun temel içeriğinin şifresini çözdüler. Bazı geleneksel selamlarla başlar ve ana konuya geçer. 
 


Nisan ayında Yahuda askerleri Fısıh Bayramı'nı kutlamalıdır. Nisan ayının 14 gününü sayın ve Fısıh Bayramı'nı 15'ten 21'e, yedi günlük mayasız ekmeği gözlemleyin.

Dikkatli olun ve 15'inci ve 21'inci günlerde çalışmayın. Bira içmeyin! Nisan'ın 15'inci gününden 21'inci gününe kadar maya içeren hiçbir şey yemeyin!

Yedi gün boyunca aranızda mayalı ürün görülmesin, evlerinize getirmeyin, bu günlerde mühürleyin.
 

 

Mektup, kısa konuşmasını bitirdikten sonra şu sonuca varıyor:

Kardeşlerim, Yedanya ve Yahuda garnizonunun askerleri için kardeşin Hananya.


Bilim insanları tarafından Fısıh Papirüsü olarak bilinen belge, Mısır'ın Elephantine kentindeki olağanüstü bir Yahudi kolonisinden gelen inanılmaz bir papirüs (papirüs sazlarından yapılmış bir malzeme üzerine yazılmış metinler) ve ostraca (kırık çanak çömlek üzerine yazılmış metinler) hazinesinin bir parçasıdır.

Bölgenin kurak iklimi tarafından korunan belgeler yaklaşık bir yüzyıla yayılıyor ve İsrail topraklarındaki Yahudi yaşamının merkezi ile ilk Yahudi diasporası arasındaki ilişkilere paha biçilmez bir bakış sunuyor.
 

 

Fısıh Papirüsünün keşfi için kredi, kariyeri yakın zamanda Berlin Yahudi Müzesi tarafından kutlanan Alman-Yahudi bir arkeolog olan Otto Rubensohn'a gidiyor.

1867'de doğdu, birçok kazı yaptı, müze yönetti ve son çalışma yıllarını bir Berlin lisesinde öğretmenlik yaparak geçirdi.

Nazi zulmü onu karısı Frieda ile birlikte İsviçre'ye kaçmaya zorladı, ancak 90'ları hakkında çığır açan araştırmalar yayınlamaya devam etti.

Rubensohn'un araştırması, bu olağandışı topluluğun incelenmesi için paha biçilmezdir - aslında, Elephantine Yahudileri hakkında bildiğimiz tek şey, kazılarda keşfedilen şeydir, çünkü başka hiçbir tarihi kaynakta bunlardan bahsedilmemektedir.

Topluluğun kökenleri, yukarı (yani güney) Mısır'ı Nubia'dan koruyan büyük bir kalenin bulunduğu yer olduğu için "Güneye Açılan Kapı" olarak bilinen Nil Nehri'nin ilk kataraktındaki özel konumlarıyla yakından bağlantılıdır.

Orada konuşlandırılan Yahudi askerler, muhtemelen milattan önce 8'inci yüzyılın başlarında, Nil merkezli ticaretin güvenliğini sağlamak için işe alınan paralı askerlerdi.

Şaşırtıcı bir şekilde, Elephantine'de, Krallar Davut ve Süleyman'ın egemenliğine özgü Kudüs merkezli çabalara tamamen uymayan gizemli bir Yahudi tapınağı inşa edildi.

Elephantine tapınağı, yerel Mısırlılarla büyük çatışmaların odak noktasıydı. Yakınlarda bulunan Mısır'ın Khnum Tapınağı'ndan gelen rahipler, Elephantine'de yapılan hayvan kurbanından görünüşe göre oldukça üzgündüler ve MÖ 410'da onu yok ettiler.
 

 

Yahudiler tapınaklarını yeniden inşa etmek için izin aldılar, ancak yalnızca hayvan kurban etme uygulamasına devam etmemeleri şartıyla, muhtemelen Kudüs'teki daha doktriner Yahudi yetkilileri memnun eden bir politika. İkinci Tapınağın Mısırlı Khnum rahiplerinin saldırısı arifesinde 100. yıldönümünü yeni kutladığını ve Kudüs'ün Elephantine tapınağının yeniden inşasını otoritesine karşı bir küçümseme olarak görmüş olabileceğini hatırlayın.

Fısıh Papirüsünün kendisine dönersek, bilim adamları bu kısa ve kısmi metinden bile birçok büyüleyici sonuç çıkardılar.

Birincisi, Elephantine ibadetinin bariz uygunsuzluğu göz önüne alındığında bile -Kudüs'e hayvan kurbanıyla tamamlanmış rakip bir tapınağın kurulmasından daha az korkunç bir meydan okuma hayal etmek zor- İsrail topraklarındaki Yahudi liderliğinin bu uzak topluluğa temel dini liderlik sağlamaya devam etmesi dikkat çekicidir, onlara talimat vermek takvimin temelleri ve Fısıh kutlamaları.

İkincisi, bu belgede Sözlü Tevrat'ın etkisine dair kanıtlar görüyoruz; bu belgede, kısalığı içinde bile, yalnızca incil metninde açıkça açıklanmayan, Haham pratiğine aşina olan yönlerden (maya tanımında bira dahil olmak üzere mayalı ürünlerin kapatılması) bahsediliyor.

Aynı zamanda, mektubun yazarı olarak Yom Tov'un ikinci gününe uyulmasının başlangıcına dair bazı bilgiler sağlar -bazı bilim adamlarına göre, incil'deki Nehemya'nın kardeşi Hanani olarak bile tanımlanabilir- Elephantine Yahudilerinin başlangıçta iki gün gözlemlediğini ve fısıh Bayramı'nın sonu.

Mişna, Sanhedrin'in Yom Tov'un ikinci günündeki kurumunu diaspora konumları için tartışır ve kararın nedenlerini Samiriyelilerin ve Boethusyalıların müdahalesiyle ilişkilendirir; Özellikle ikincisi, Fısıh Papirüsünün oluşturulmasından 400 yıl sonra, milattan 1'inci yüzyılda özellikle güçlüydü. 


Devam edecek...

 

 

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU