Netanyahu'dan Biden'a: "İsrail, dış baskıya göre karar vermiyor"

Yargı sistemini değiştirme projesi ve kriz hakkında "olumlu" bir diyalog turu, sağcı hükümet koalisyonu içindeki derin bölünmeleri ortaya çıkardı

Fotoğraf: Reuters

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden'in açıklamalarına yanıt olarak, İsrail'in dışarıdan gelen baskıyla karar almayan "egemen bir ülke" olduğunu vurguladı. 

Biden, Netanyahu'nun İsrail'de protestolara ve hükümet için siyasi bir krize yol açan yargı değişikliklerinden vazgeçmesini umduğunu açıklamış, İsrail hükümetinin bu yolda devam edemeyeceğini söylemişti. 

ABD Başkanı, Kuzey Karolina'ya yaptığı ziyaretin oturum aralarında yaptığı konuşmada, "Bu yola devam edemezler. Tavrımı açıkladığıma inanıyorum" diyerek, "kısa vadede" Netanyahu'yu Beyaz Saray'a davet etme niyetinde olmadığını açıkladı.

Biden, salı günü gazetecilerin sorularını yanıtlarken, İsrail hükümetine ülkedeki Yüksek Mahkemeye atamalar konusunda daha fazla yetki verecek değişiklik yasasına atıfta bulunarak, "Umarım ellerini üzerinden çeker" dedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Netanyahu ise Biden'a yanıt olarak, "İsrail, kararlarını halkının iradesine göre veren ve en iyi dostları da dahil olmak üzere dışarıdan gelen baskıya itimat etmeyen egemen bir devlettir" ifadelerini kullandı.

Hükümetinin reformları "geniş uzlaşma yoluyla" gerçekleştirmeye çabaladığını da belirten Netanyahu, "Başkan Biden'i 40 yılı aşkın süredir tanıyorum ve onun İsrail'e olan sarsılmaz bağlılığını takdir ediyorum" dedi. 

İsrail Başbakanı, İsrail- ABD ittifakının kırılmalarına karşı "aralarındaki geçici anlaşmazlıkları her zaman aştığını" söylerken, "Hükümetim, geniş bir uzlaşı yoluyla elde etmeye çalıştığımız, hükümetin üç kolu arasında uygun bir dengeyi yeniden kurarak demokrasiyi güçlendirmeye kararlıdır" şeklinde konuştu.


İlk diyalog turu

Salı akşamı çoğunluk ve muhalefet partileri arasındaki, İbrani devletinde aylardır keskin bir bölünmeye yol açan yargı sistemini değiştirme projesine ilişkin ilk "diyalog toplantısı" sona erdi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, görüşmenin "olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini" kaydetti.

İsrail Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Olumlu bir atmosferde geçen görüşme yaklaşık bir buçuk saat sonra sona erdi" ifadeleri kullanıldı. 

Cumhurbaşkanlığı daha önce de cumhurbaşkanının "mevcut iktidar koalisyonunu, muhalefetteki Yesh Atid partisini ve Ulusal Birlik Partisi'ni (aynı zamanda bir muhalefet bileşeni) temsil eden çalışma ekipleriyle ikametgahındaki ilk diyalog toplantısında bir araya geldiğini" belirtmişti.

İki muhalefet partisinin liderleri Yair Lapid ve Benny Gantz, pazartesi günü Herzog'un himayesinde çoğunluk ile diyaloga hazır olduklarını ifade etmişlerdi.

Netanyahu ise 30 Nisan'da başlayacak olan yaz parlamento oturumunda daha geniş uzlaşmaya varacak bir metnin kabul edilmesi için "ciddi bir diyalogun" önünü açmak amacıyla yargı değişikliklerini onaylama mekanizmasının "askıya alındığını" duyurdu.

Yesh Atid, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanına evini İsrail vatandaşlarının çıkarına olacak şekilde müzakerelere açtığı için teşekkür ediyoruz. Bu müzakerelere, demokrasimizin ne kadar kırılgan ve savunmasız olduğunun farkına varan geniş bir halk adına katıldık" dedi. 


Dramatik dönüşüm

Netanyahu'nun yargı değişikliklerini onaylama mekanizmasını askıya alma kararı, özellikle bir gün önce savunma bakanının aynı adımı atması çağrısında bulunmasının ardından görevden alındığının açıklanması dolayısıyla dramatik bir değişiklik olarak görülüyor.

İsrail Demokrasi Enstitüsü Başkanı, Netanyahu'nun adımının uzlaşma arzusunu ifade ediyor olarak görülemeyeceğini kaydetti.

Yohanan Plesner, "Belki yeniden harekete geçmek, örgütlenmek ve ilerlemek için bir ateşkes olabilir" dedi. 

Yediot Aharonot gazetesi, "Netanyahu, güzel sözlerle ezici bir yenilgiyi beraberliğe çevirmeyi biliyor" ifadelerine yer verdi.

Gazeteci Nahum Barnea, "İsrail toplumu kaynıyor ve Netanyahu'nun önerdiği şey bir önlemden başka bir şey değil" açıklamasında bulundu. 

Ancak Yair Lapid liderliğindeki muhalefet ise bazı şartlar ortaya koyarak, "ciddi diyaloğa" hazır olduğunu duyurdu.

Lapid, bir kanala verdiği bir röportajda, "Yasama gerçekten ve tamamen durdurulursa, ciddi bir diyaloğa girmeye hazırız" dedi.

Muhalefet, siyasilere yargı pahasına daha geniş yetkiler vereceğine inandığı yargı değişiklikleri meselesini daha önce müzakere etmeyi kabul etmemişti.

Lapid ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz tarafından yapılan ortak açıklamada, "hukuk reformları Knesset'in gündemine alınırsa" görüşmelerin derhal durdurulacağı belirtildi.

Başbakan ise salı günü yaptığı açıklamada, "Hedef bir anlaşmaya varmak" dedi.
 


Protestolar devam ediyor

Öte yandan her hafta protesto için dışarı çıkan eylemciler, gösterilerini sürdürüyor.

"Şemsiye" protesto hareketi, Netanyahu'nun adımını "protestoyu zayıflatmak ve diktatörlük empoze etmek için İsrail halkına ışık tutmaya yönelik yeni bir girişim" olarak nitelendirdi.

Hareket, "Yargı darbesi tamamen durmadan protestoları durdurmayacağız" dedi. 

İsrail'deki kriz, sağcı ve aşırı sağcı partilerin bir ittifakı olan, doğmakta olan sağcı hükümet koalisyonu içindeki derin bölünmeleri ortaya çıkardı.

Ancak Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, pazartesi günü yargı reformundan "geri çekilmeyeceklerini" açıkladı. 

İsrail'deki gösterilere ve istikrarsızlığa rağmen aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, geçen pazartesi günü reformların "durdurulmaması gerektiğini" vurguladı ve yandaşlarına kendileri için destek seferber etme çağrısı yaptı.

Ben Gvir, değişiklikler onaylanmazsa koalisyondan çekilme tehdidinde bulundu. Ben Gvir'in Yahudi Gücü (Otzma Yehudit) partisine göre yargı reformu müzakerelerini askıya alma kararı, bakanın yetkilerinin genişletilmesine yönelik bir anlaşmayı içeriyor.


Güven krizi

Sol görüşlü günlük gazete Haaretz'in siyasi muhabiri Yossi Verter, Netanyahu'nun kararının, 'göstericiler için bir zafer' olduğunu söylerken, "Ancak Netanyahu'yu parçalayan ve ayaklar altına alan kişi Itamar Ben Gvir'dir" dedi. 

İsrail'deki kriz, İsrail halkının yalnızca geçen Aralık ayında yemin eden hükümete olan güvenine de zarar verdi.

İsrail merkezli 'Kanal 12' kanalı tarafından yürütülen bir kamuoyu anketi, Netanyahu mensup olduğu sağ eğilimli Likud partisinin yüzde 7 düşüş kaydettiğini gösterdi.

Anket, bugün erken seçim yapılması halinde hükümetin 120 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu kaybedeceği öngörüsünde bulundu.

Görevden alınan Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın akıbeti ise henüz bilinmiyor. Ancak basında çıkan haberler onun görevine geri döneceğini öne sürdü.

Gallant, pazartesi günü "diyalog kurmak için yasama sürecini durdurma kararını" memnuniyetle karşılamıştı.

Savunma Bakanı, hükümetin protestoları görmezden gelerek reform programını sürdürmesi durumunda İsrail'in güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

 

 

Independent Arabia, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU