Türkiye'deki deprem dünya basınına nasıl yansıdı?

Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem, Suriye başta olmak üzere birçok ülkede hissedildi

Depremde birçok bina yerle bir olurken, arama kurtarma çalışmaları sürüyor (AFP)

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde yaşanan, çevredeki birçok ülkeyi etkileyen Richter ölçeğine göre 7,4 büyüklüğündeki deprem, dünya basınında da gündem oldu.

Pazarcık'ta 04.17'de meydana gelen deprem, Suriye başta olmak üzere Lübnan, Filistin, İsrail, KKTC, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Irak'ta da hissedildi.

Birleşik Krallık'ın (BK) önde gelen gazetelerinden Guardian, "Yıkım Türkiye ve Suriye'yi gece vurdu" başlığıyla enkaz görüntülerini paylaştı. Gazetenin haberlerinde "büyük depremin ardından can kayıplarının artmasının beklendiği" ifade edildi.

BBC: Türkiye'nin gördüğü en büyük deprem olabilir

Ülkenin tanınmış gazetelerinden Telegraph ise haberinde "Deprem, çoğu kişiyi uykuda yakaladı. Yüzlerce bina tamamen yıkıldı, sarsıntılar Mısır'a kadar hissedildi ve İtalya'nın kıyı bölgelerinde tsunami alarmı verildi" diye yazdı. İtalya, daha sonra tsunami uyarısının geri alındığını bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BK'nin kamu yayımcısı BBC ise gelişmeleri "Türkiye'nin güneydoğusundaki deprem 500'den fazla can aldı" başlığıyla aktardı. Haberde, Gazze Şeridi'nde görev yapan BBC prodüktörü Ruşdi Abuleyf'in bölgede 45 saniye boyunca sallandıklarını söylediği de aktarıldı.

Ayrıca Londra Koleji Üniversitesi'nden deprem uzmanı Stephen Hicks'in "Bu, Türkiye'nin gördüğü en büyük deprem olabilir" ifadelerine de yer verildi.

AFP: Erdoğan için seçim sınavı

Fransız haber ajansı AFP'yse depreme uykusunda yakalanan yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini, binaların yerle bir olduğunu ve sarsıntıların birçok ülkede hissedildiğini yazdı.

Ajans, haberinde "Erdoğan için seçim sınavı" arabaşlığını kullanarak, dayanışma mesajı yayımlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında "sıkı çekişmeye sahne olacak 14 Mayıs seçimleri yaklaşırken, bu felakete etkili müdahale yapılmasını sağlamak için yoğun baskı altında olacak" ifadelerine yer verdi.

Tagesschau: Avrupa Birliği yardım göndermeyi planlıyor

Almanya'nın önde gelen haber kanallarından Tagesschau'nun internet sitesindeki haberde, Avrupa Birliği'nin Türkiye ve Suriye'ye yardım ekipleri göndermeyi planladığı aktarıldı.

Ülkenin tanınmış haber dergilerinden Der Spiegel da "Türkiye'deki depremin ardından ülkede ve Suriye'de yüzlerce kişi yaşamını yitirdi" diye yazdı.

Greek Reporter: Enkazdan çocuklar çıkarılıyor

Yunanistan'ın haber sitesi Greek Reporter da "Türkiye ve Suriye'yi vuran depremde enkazdan çocuklar çıkarılıyor" diye yazdı.

ANSA: İtalya Dışişleri Bakanlığı yardım teklif etti

İtalya'nın önde gelen haber ajanslarından ANSA, Başbakan Giorgia Meloni'nin Türkiye'yle dayanışma içinde olduğunu söylediğini belirtti.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani'nin, Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşerek destek gönderme teklifinde bulunduğu ifade edildi.

L'Orient-Le Jour: Beyrut patlamasındaki hasarlı binalar risk altında

Lübnan'ın önde gelen Fransızca gazetelerinden L'Orient-Le Jour da Nurdağı ilçesindeki sarsıntıların, şehre 450 kilometre uzaklıktaki Beyrut'ta da hissedildiğini aktardı. Haberde, Beyrut'ta 2020'deki patlamada hasar gören binaların depremde risk altında olduğuna dikkat çekilirken, henüz can kaybı yaşanmadığı bildirildi. Lübnan İçişleri Bakanı Besam Mevlevi de ülkede herhangi bir can kaybının yaşanmadığını ifade etti.
 

ap deprem suriye.jpg
Deprem nedeniyle Suriye'de de birçok can kaybı yaşandığı bildirildi (AP)


LBCI: Suriye'deki binalar iç savaşta hasar görmüştü

Lübnanlı medya kuruluşu LBCI da depremde yüzlerce kişinin öldüğünü, birçok binanın çöktüğünü ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini yazdı.

Haberde, Suriye'de sarsıntıların etkili olduğu Halep, Lazkiye ve Hama şehirlerinin yer aldığı bölgelerdeki binaların, iç savaştaki çatışmalar nedeniyle halihazırda hasarlı olduğuna da dikkat çekildi.

Ürdün'ün haber sitesi Roya News'ün haberindeyse Türkiye'deki depremin ardından ülkede en az 6 artçı sarsıntı hissedildiği aktarıldı. Gazeteye konuşan Ürdün Rasathanesi'nin direktörü Gassan Siveydan, sarsıntıların ülkeyi ciddi şekilde etkilemediğini söyledi.

Times of Israel: İsrail'de son dönemde hissedilen en güçlü sarsıntılar

İsrail'in tanınmış haber sitelerinden Times of Israel, Türkiye'deki depremin etkisinin Tel Aviv başta olmak üzere farklı şehirlerde hissedildiğini aktardı. Haberde, bunların İsrail'de son yıllarda hissedilen en güçlü sarsıntılardan olduğu ifade edilirken, can kaybına dair bilgi paylaşılmadı.
 

afp deprem suriye.jpg
Suriye'de Beyaz Baretliler de arama kurtarma çalışmalarına katıldı (AFP)


Ülkenin önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post ise depremin etkilerinin Kudüs ve Bet Şean'da da hissedildiğini bildirdi. İsrail polisinin yaklaşık 3 bin acil çağrı aldığı da bildirildi.

Haaretz de henüz hasar ya da can kaybı yaşanmadığını paylaşırken, İsrail'in Türkiye'ye acil yardım göndermeyi planladığını aktardı.

NYT: Kar fırtınasında yakalandılar

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times ise haberinde "Türkiye, Suriye, Lübnan ve İsrail'de milyonlarca insan, pazartesi günü erken saatlerde bölgeyi vuran ölümcül depreme yataklarında yakalandı" ifadelerine yer verdi.
 

retuers deprem-diyarbakır.JPG
Diyarbakır'da AFAD görevlileri yurttaşlarla birlikte enkaz altında kalanları kurtarmaya çalışıyor (Reuters)


Haberde, depremin güneydoğudaki kar fırtınası sırasında yaşandığına ve şehirdekilerin zor durumda olduğu bilgileri aktarıldı.

CNN: Can kaybı 10 bine çıkabilir

Ülkenin tanınmış medya kuruluşlarından CNN, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun, Türkiye'deki can kayıplarının 10 bine çıkabileceği öngörüsünü paylaştı. Buna göre kurum, 1 milyar dolar ila 10 milyar dolar arasında zarar yaşanabileceğini de tahmin ediyor.

ABD'nin haber kanallarından NBC de can kaybının Türkiye'de ve Suriye'de ciddi şekilde artabileceğini aktardı.

OneIndia: Türkiye ve Suriye'de kayıplar artabilir

Hindistan'ın haber sitesi OneIndia ise arama kurtarma çalışmaları sürerken, hem Türkiye hem de Suriye de can kayıplarının artmasının beklendiğini aktardı.

Ukrinform: Ukrayna, her türlü desteği göndermeye hazır

Ukrayna'nın uluslararası yayımcısı Ukrinform ise Kiev yönetiminin Türkiye'ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Mehr: Tahran yardım göndermeye hazır

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr, depremde ölü sayısının arttığını ve Tahran hükümetinin Suriye'yle Türkiye'ye yardım göndermeye hazır olduğunu aktardı.Independent Türkçe, Guardian, Telegraph, CNN, L'Orient-Le Jour, Times of Israel, Haaretz, Jerusalem Post, Roya News, New York Times, AFP, BBC, LBCI, OneIndia, Tagesschau, Der Spiegel, NBC, Ukrinform, Greek Reporter, Mehr, ANSA

DAHA FAZLA HABER OKU