Konsolosluklar IŞİD tehdidi nedeniyle kapanıyor

Independent Türkçe’nin ulaştığı kaynaklara göre Kur’an yakma eylemlerinden sonra IŞİD, üyelerine misilleme çağrısı yaptı. Bu çağrıyı üzerine Interpol’ün gönderdiği birkaç ismi, emniyet yetkilileri gözaltına aldı.

Fotoğraf: AA

Avrupa ülkelerinin İstanbul'da bulunan başkonsoloslukları art arda geçici süre kapanma kararı aldıklarını açıkladı. 

Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa'nın ardından son olarak İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik sebebiyle ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacağını duyurdu. Independent Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre konsolosluklar IŞİD’in tehditleri nedeniyle böyle bir karar alırken, Türkiye'deki yetkili makamlar Interpol'den gelen tutuklama taleplerine anında karşılık vererek söz konusu kişileri tutukladı. Emniyet bütün birimleri uyararak daha hassas ve dikkatlı olunmasını istedi

21 Ocak günü İsveç'in başkenti Stockholm'de Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı Rasmus Paludan'ın provokatif eyleminin ardından Danimarka ve Hollanda'da benzer provokatif eylemler yaşandı.

Norveç’te yarın Kur’an-ı Kerim’e karşı saldırı içeren bir eylem gerçekleştirileceğinin öğrenilmesi üzerine Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Yaşananların ardından, Türkiye, Avrupa ülkelerine, "İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı nitelikteki eylemler" sebebiyle; Avrupa ülkeleri de "Kuran'ın yakıldığı ve yırtıldığı gösteriler, Batı karşıtı duyguları canlandırabilir ve gösteri ile protestolara yol açabilir" gerekçesiyle karşılıklı olarak seyahat uyarısında bulundu.

ABD de Türkiye'ye gelecek vatandaşlarına seyahat uyarısında bulunmuş, Türkiye de bu ülkelere giden vatandaşları için seyahat uyarısında bulunmuştu.

Tüm bunların ardından Avrupa ülkelerinin İstanbul başkonsoloslukları peş peşe geçici süre kapandıklarını duyurdu.

Hollanda, 31 Ocak günü İstanbul Başkonsolosluğu'nun geçici süre kapatıldığını açıkladı. İngiltere de güncellediği Türkiye'ye seyahat uyarısı metninde, konsolosluğun geçici bir süre halka kapatıldığını duyurdu.

1 Şubat günü, Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri de konsolosluğun güvenlik sebebiyle geçici süreliğine kapatıldığını aktardı.

Almanya'nın ardından Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu da geçici bir süreliğine kapatıldığını açıkladı.

İtalya'nın İstanbul Başkonsolosluğu da resmi internet sitesinde 2 Şubat günü kamuya kapalı olacağını belirtti.

Belçika'nın İstanbul Başkonsolosluğu da güvenlik gerekçesiyle geçici olarak halka kapatıldığını açıkladı.

Son olarak İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik sebebiyle ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacağını duyurdu. Açıklamada, vize ve pasaport işlemleri için randevuların iptal edileceği bildirildi.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri, henüz konsolosluğun kapanmadığını dile getirdi.

Ermeni Vakıflar Birliği: 3 IŞİD militanı Türkiye’ye giriş yaptı

Halk Tv’den Seyhan Avşar’ın haberine göre Ermeni Vakıflar Birliği (ERVAP) ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, 3 IŞİD üyesinin Türkiye’ye girdiğini; Ruhani ve sivil liderlere eylem yapılacağını duyurdu. Emniyet tarafından koruma sayısı önceki gün artırılan Şirinoğlu, Ermeni cemaat başkanlarını uyararak tüm faaliyetlerini 2-3 ay süreyle askıya almalarını istedi. Ermeni Vakıflar Birliği (ERVAP) ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Ermeni cemaat başkanlarının bulunduğu bir gruba mesaj attı. Mesajında, “Moralinizi bozmak istemem fakat aldığım duyumları size iletmek zorundayım” diyen Şirinoğlu, “Askeri eğitim almış üç DEAŞ millitanı ülkeye giriş yapmış. Amaçları Ruhani ve sivil liderlere ses getirecek suikast girişimi. Bu nedenle toplu kültürel gösterilere okullara dikkat etmemiz lazım. İmkan dahilinde tedbirimizi alalım. Cemaatleri ilgilendiren etkinliklere 2-3 aya kadar ara vermemizde fayda var. Bu nedenle 6 Şubat’taki toplantımızı iptal ediyorum. Bu zaman zarfında tüm dernek faaliyetlerini de kişiler yakalanana kadar yapmamanızı tavsiye ederim” diye yazdı.

Şirinoğlu, söz konusu mesajı cemaat başkanlarına kendisinin attığını doğrulayarak, “Dün Emniyet bana verdiği koruma sayısını arttırdı. Söz konusu saldırı bilgisi korumalarıma verilmiş. Şu an 4 ayrı korumam var. Ben tedirgin değilim. Devletimiz gereken önlemi almıştır. Bu kişileri yakalar. Üzüldüğüm şey uyardığım cemaat liderlerinin bunu yayması. Cemaat başkanlarına attığım mesajımın devamında ‘ortalığı paniğe vermeyin. Etkinlikleri domuz gribi vs var diyerek erteleyin’ dedim” ifadelerini kullandı.

Konsolosluklar: Potansiyel tehdit var

Independent Türkçe’nin ulaştığı kaynaklara göre Kur’an yakma eylemlerinden sonra IŞİD, üyelerine misilleme çağrısı yaptı. Bu çağrıyı üzerine İnterpol’ün gönderdiği birkaç ismi emniyet yetkilileri gözaltına aldı. Gözaltına alınan isimlerden ne silah nede eylem emaresine rastlanmadı. 

Bu operasyonlar devam ederken, Kur’an yakma eylemlerinin devam etmesi üzerine konsolosluklar potansiyel tehdidi gerekçe göstererek faaliyetlerini durdurup konsoloslukları geçici süreyle kapatma kararı aldılar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gelişmeleri psikolojik savaş olduğunu ifade etti. Soylu: “60 milyon turist hedefini koyduğumuz, 46 milyar dolar turizm geliri elde ettiğimizi açıkladığımız günde büyükelçilikler üzerinden Türkiye'ye karşı yeni bir psikolojik harp başlattılar

Amaçlarının Türkiye’nin istikrarı ve huzuruna gölge düşürmek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz” dedi

Bütün bu gelişmeler yaşanırken Türkiye'deki yetkili makamlar Interpol'den gelen tutuklama taleplerine anında karşılık vererek Interpol’ün tutuklanmasını istediği kişileri tutukladı. Emniyet bütün birimleri uyararak daha hassas ve dikkatlı olunmasını isterken, koruma tedbirlerini artırdı.

Konsolosluklarını kapatan ülkelerin büyükelçileri Dışişleri'ne çağrıldı

Konsolosluklarını kapatan ülkelerin de aralarında olduğu 9 ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU