FTX'in iflasından önce Sam Bankman-Fried'in Beyaz Saray yetkilileriyle defalarca görüştüğü öne sürüldü

30 yaşındaki girişimci, başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin en büyük ikinci bireysel bağışçısıydı

Sam Bankman-Fried, Bahamalar'da 12 Aralık'ta tutuklanmıştı (Reuters)

İflasıyla dünya kripto para piyasasını sarsan FTX'in kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried'in, şirketin çöküşünden önce Beyaz Saray yetkilileriyle en az 4 kez görüştüğü ileri sürüldü.

Bloomberg'ün konu hakkında bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberde Bankman-Fried'in, Washington'ın kripto paralarla ilgili politikalarını etkilemeyi ve FTX batmadan önce başkentte bağlantı bulmak istediği yazıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İddialara göre 30 yaşındaki işinsanı, ABD Başkanı Joe Biden'ın üst düzey danışmanlarından Steve Ricchetti'yle 22 Nisan ve 12 Mayıs'ta görüştü.

Bankman-Fried, 13 Mayıs'ta Biden'ın bir diğer önemli danışmanı Bruce Reed'le de toplantı yaptı. FTX'in kurucusunun, Ricchetti'yle 8 Eylül'de bir kez daha buluştuğu ileri sürüldü.

Bazı toplantılarda başka FTX yöneticilerinin de yer aldığı belirtildi.

Bankman-Fried'in kardeşi Gabriel Bankman-Fried'in de martta Beyaz Saray'da bir toplantıya katıldığı ve 13 Mayıs'taki görüşmede hazır bulunduğu iddia edildi.

Adı açıklanmayan bir Beyaz Saray yetkilisi toplantıların, kripto paralar ve pandemilerle mücadeleyi hedefleyen,Gabriel Bankman-Fried'in yönettiği kar amacı gütmeyen kuruluş Guarding Against Pandemics'le ilgili olduğunu söyledi.

Sam Bankman-Fried, ABD'de 2020'de yapılan başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin en büyük ikinci bireysel bağışçısı konumundaydı. Bir kaynak, görüşmelerde siyasetin masaya yatırılmadığını savundu.

Neler olmuştu?

Kripto para borsası FTX, daha birkaç ay önce sektörün en büyükleri arasındaydı. Kasımda likidite krizi nedeniyle çöken ve iflas bildiren şirket, kripto piyasalarını derinden sarstı.

2022'nin başlarında 32 milyar dolar değere ulaşan şirketin çöküşünün ardından, 7 gün içinde kripto piyasasından kabaca 200 milyar dolar silindi. Kripto para birimlerinin değeri hızla düşerken, FTX'in 1 milyondan fazla alacaklısının olduğu öne sürülüyor.

Piyasa değerinin kabaca 4'te bir oranında küçülerek 400 milyar dolardan yaklaşık 300 milyar dolara gerileyen Bitcoin ise toplam değer bazında en ağır kayıpları yaşayan kripto para birimi oldu.

Bu sarsıntıdan birkaç hafta sonra Bankman-Fried, şirketinin merkezi olan Bahamalar'da tutuklandı ve ABD'ye iade edildi.

Bugünlerde müşterilerini ve yatırımcılarını dolandırma suçlamasıyla yargılanmayı bekleyen Sam Bankman-Fried'in, ev hapsinde kalmasına karar verildi. ABD'de hakim karşısına çıkan 30 yaşındaki eski milyarder, 250 milyon dolarlık kefaletle kısa süre önce ailesine teslim edildi.

Hakkındaki suçlamaya göre işinsanı, bir diğer kripto şirketi Alameda Research'ü finanse etmek, değerli gayrimenkuller satın almak ve milyonlarca dolarlık siyasi bağış yapmak için FTX'teki müşteri mevduatlarını yasadışı şekilde kullanmıştı.

Zanlı, 3 Ocak'ta yargıç karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Independent Türkçe, Bloomberg, Insider

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU