Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, torunlarının unvanlarını aldıktan sonra özür diledi

"Bazen zor kararlar vermek zorundasınız"

II. Margrethe, Birleşik Krallık kraliçesi II. Elizabeth'in ölümünün ardından Avrupa'da en uzun süredir tahtta kalan kişi oldu (Reuters)

Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, torunlarından 4'ünün kraliyet unvanlarını aldıktan sonra özür diledi.

Kraliçe, 3 Ekim'de yayımladığı açıklamada kararına gelecek tepkileri öngöremediğini ifade ederek üzgün olduğunu belirtti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

Kararımı bir kraliçe, anne ve babaanne olarak verdim. Ancak bir anne ve babaanne olarak, küçük oğlumun ve ailesinin bundan ne ölçüde etkileneceğini doğru tahmin edemedim. Ciddi bir etki yarattı ve bunun için üzgünüm. 

II. Margrethe, kararını gelecekte monarşinin yapısını korumak ve kraliyetin devamlılığını sağlamak için aldığını belirtti. 

"Bazen zor kararlar vermek zorundasınız ve doğru anı bulmak da güç olabiliyor" diyen Danimarka kraliçesi, kraliyetle ilgili görev ve sorumlulukların daha az kişinin elinde olmasının daha doğru olduğunu ifade etti.

Kraliçe II. Margrethe, açıklamasını "Umarım ailecek bu durumu çözebilecek huzuru buluruz" ifadeleriyle noktaladı.

Danimarka kraliçesi, geçen hafta yaptığı açıklamada küçük oğlu Prens Joachim'in 4 çocuğunun prens ve prenses unvanlarının sona ereceğini duyurmuştu

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buna göre 23 yaşındaki Nikolai, 20 yaşındaki Felix, 13 yaşındaki Henrik ve 10 yaşındaki Athena'nın, 1 Ocak 2023 itibarıyla Monpezat kont ve kontesi unvanlarını kullanacağı belirtilmişti. 

Veliaht Prensi Frederik'in ve 4 çocuğunun unvanlarıysa değiştirilmemişti. 

Kararın ardından Prens Joachim, "Çocuklarınıza böyle kötü davranılmasını görmek hiç hoş değil" demişti. 

Joachim'in eski eşi ve en büyük iki oğlunun annesi Frederiksborg Kontesi Alexandra da şoke olduğunu söylemişti. 

Prens'in eşi Prenses Marie ise kararın ardından okuldaki arkadaşlarının kızı Athena'yla dalga geçtiğini ifade etmişti.Independent Türkçe, BBC, Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU