İsrail'in Batı Şeria'daki yapay zeka destekli makineli tüfek denemesi tepki topladı

İnsan hakları savunucuları, denek olarak kullanılan Filistinlilerin durumundan endişeli

Sistemin kurulduğu caddede pek çok İsrailli yerleşimci yaşıyor (Issa Amro/Youth Against Settlements)

Batı Şeria'daki bir kontrol noktasında yapay zeka destekli ve uzaktan kumandalı makineli tüfek denemesi yapan İsrail ordusu, Filistinlilerin hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle tepki topladı. 

Smash ismindeki sistemi üreten Smart Shooter şirketi, ses bombası ve plastik uçlu mermiyle donatılan silahların yapay zeka aracılığıyla otomatik olarak hedef alıp daha isabetli atışlar yapabildiğini iddia ediyor. Gelişkin görüntü işleme teknolojisi, hedefleri takip edip nasıl hareket edeceklerini de öngörebiliyor. 

Bu yapay zeka sisteminin herhangi bir tüfeğe takılabileceği ve nasıl kullanılacağının dakikalar içinde öğrenilebileceği de şirketin internet sitesinde belirtiliyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İsrail ordusu, bu sistemle donatılmış makineli tüfeğin Batı Şeria'nın El Halil şehrindeki bir kontrol noktasında, pilot uygulama kapsamında plastik uçlu mermiler takılarak yerleştirildiğini açıkladı. 

Batı Şeria'nın en kalabalık kentinde 200 bine yakın Filistinli, 800 civarında da Yahudi yaşıyor. İsrail ordusunun desteklediği yasadışı yerleşimciler ve Filistinlier arasında sıklıkla gerginlik yaşanıyor. Bu silahın, yerleştirildiği Şuheda (Şehitler) Sokağı'ndaki kalabalık eylemlere karşı önlem olarak düşünüldüğü tahmin ediliyor. 

İnsan hakları savunucuları, İsrail'in bu tarz "deneyler" gerçekleştirmesinden rahatsız olduklarını vurgulayarak bu silahın çevredeki masumları vurabileceğini ifade etti. 

El Halil'de yaşayan Filistinli insan hakları savunucusu İssa Amro şu ifadeleri kullandı:

Bu sistem, yoğun nüfusun olduğu bir bölgenin merkezine yerleştirildi ve oradan yüzlerce kişi geçiyor. Bu teknolojinin herhangi bir hatası çok fazla kişiyi etkiler. 

Bunu, kontrolün insandan teknolojiye geçmesinin bir parçası olarak görüyorum. Biz Filistinliler, İsrail ordusunun yapacağı hiçbir şeyden sorumlu tutulmayacak yüksek teknoloji endüstrisinin deney ve eğitim nesneleri olduk.

Uluslararası Af Örgütü'nün Birleşik Krallık şubesinin Askeriye, Güvenlik ve Polislik Program Direktörü Oliver Feeley-Sprague, "İsrailli yetkililerin işgal altındaki bölgelerde düzenlenen protestolarda ve kontrol noktalarında silahsız Filistinlilere kullandığı orantısız güç konusunda halihazırda uzun ve kanlı bir sicile sahip ve bu da tehlikeli bir tırmanma olarak gözüküyor" dedi.

Plastik mermi bile kullansa bu silahın ölüm riski taşıdığına dikkat çeken Feeley-Sprague, yapay zekanın bu şekilde kullanılmasının kalabalık kontrolü ve polisliğin temel prensiplerine aykırı olduğunu da vurguladı.

 

Independent Türkçe, The Telegraph, Haaretz

DAHA FAZLA HABER OKU