Britanya'da Ortaçağ metnindeki mucizeler için üniversite öğrencilerine "tetiklenme" uyarısı yapıldı

Profesörler kan tüküren, karnı patlayan kişilerin ve doğumda ölen bir bebeğin tasvirlerinin etkilerinden endişe duydu

Manchester Metropolitan Üniversitesi'ndeki Ortaçağ tarihi öğrencilerine uyarı yapıldı (Italica Press)

Üniversitedeki başlıca eğitmenler, derslerinde işledikleri Ortaçağ Hıristiyan metinlerinde şiddet içerdiğini söyledikleri görsellere karşı tarih öğrencilerine "tetiklenme" uyarısında bulunuyor.

Manchester Metropolitan Üniversitesi'ndeki profesörler, Aziz James'in Elinin Mucizeleri (Miracles of the Hand of St. James) adlı ilahi şifalar kayıtlarındaki mucize tasvirlerinden endişe duyuyor.

890 yıllık metin, Reading Manastırı'ndaki Aziz James türbesinde "karın boşluğu patlayana" ve "bağırsakları çıkana" kadar dua ettikten sonra "ödem hastalığıyla şişmiş" bir kadının nasıl tedavi edildiğini anlatıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tarif edilen diğer vakalar arasında "pörsümüş" uzuvlar, kusma zehri, şeytanla karşılaşmalar ve ani körlük yer almakta.

Anlatılana göre, bir kadının ayak parmakları ve topuğu ters döndüğü için "ayak gibi davranmaktan aciz" kalmış ancak Reading Abbey'i ziyaret edip "çok fazla miktarda kan tükürdükten" sonra iyileşmiş.

Başka bir vaka, bir annenin bebeğini zor bir doğumda nasıl kaybettiğini açıklıyor. Üniversite, bu durumun özellikle "bazı kişiler için rahatsız edici olabileceğini" belirtiyor.

İddia edilen 28 mucize, hâlâ saklandığı Reading Abbey'deki havari Aziz James'in mumyalanmış eline atfediliyordu.

The Daily Telegraph'ın haberine göre kayıtları inceleyecek öğrencilere şöyle söylendi:

Uyarı. Mucizelerin bazıları epey şiddet içerikli ve bazıları için rahatsız edici olabilir.

Uyarı notu, Ortaçağ metninin 1970'te Profesör Brian Kemp tarafından modern İngilizceye yapılan çevirisinin "zihinsel ve fiziksel sağlıkla" ilgili olarak "şu anda saldırgan kabul edilen" bir dil içerdiğini de belirtiyor.

Manchester Metropolitan Üniversitesi'nin sözcüsü The Daily Mail'e şunları söyledi:

Mucizelerin bazıları epey şiddet içerikli ve bazıları için rahatsız edici olabilir.

Özellikle (çocuğunun ölü doğumundan sağ kurtulan bir kadını anlatan) 21. mucize bazı kişiler için rahatsız edici olabilir.

Kemp makaleyi 1970'te yazdı ve kullandığı dilin bir kısmı da zihinsel ve fiziksel sağlık açısından artık zamanımıza uymuyor.

ABD üniversitelerinin gençlerin akıl sağlığını korumaya çalışmak eğilimini tekrar eden Birleşik Krallık üniversiteleri, en az 5 yıldır öğrencileri derslerde olası "rahatsız edici" materyaller hakkında bilgilendirmek için giderek artan şekilde "tetiklenme uyarıları" kullanıyor.

Savaş fotoğrafçılığından evsizliğe, üstsüz modellerden reşit olmayanların cinselliğine kadar birçok konuda uyarılar veriliyor.

Ancak bazı akademisyenler bu eğilimin düşünsel tartışmaları bastırabileceğini iddia ediyor.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Sevgi Aydoğan

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU