KYK borcu için iki seçenek gündemde

İlk formül olarak KYK kredilerinde sadece ana paranın alınması başka bir formülde ise her yıl faizin yüzde 5 ya da 10’a sabitlenmesi planlanıyor

Fotoğraf: AA

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kredi faizlerinin silinmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu konuda iki ayrı formül üzerinde duruluyor.

Buna göre, alınan krediler Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) farkına göre belirlenip geri ödeme tablosu da kamu alacaklarına göre düzenlendiği için, öğrencilerin sadece anaparanın ödenmesiyle ilgili süreci, yasal düzenlemeden sonra başlayacak. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yeni düzenleme yürürlüğe girinceye kadar borcunu ödeyemeyenler için başlatılan haciz işlemlerinin durdurulacağı kaydedilmişti.

Bu süreçte, önümüzdeki dönemde KYK kredi ödemelerinin yeniden düzenlenmesine yönelik sahadan gelen talepler Gençlik ve Spor Bakanlığı ile parti yönetimine iletildi. 

Hürriyet'ten Ebru Karatosun'un haberine göre, Bu konuda iki ayrı formül üzerinde duruluyor. İlk formül olarak, faizlerin tek seferlik silinmesi yerine, bundan sonraki dönemde KYK kredilerinde sadece ana paranın alınmasına yönelik bir düzenleme yapılması üzerinde duruluyor. Diğer bir formül ise, her yıl faizin yüzde 5 ya da 10’a sabitlenmesi.

 

 

 

Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU