Joe Biden hakkında yeni kitap: "Jill Biden, eşinin Kamala Harris seçiminden memnun değildi

Biden yönetiminin ilk yılını ele alan söz konusu anlatılardaki diğer iddialar arasında ABD Başkanı ve Başkan Yardımcısı'nın ekipleri arasındaki gerilim de yer alıyor

(Reuters)

ABD'nin 46. Başkanı'nın seçim sürecini ve ilk yılını ele alan yeni bir kitaptan anlaşıldığı kadarıyla, First Lady Jill Biden eşinin seçim yarışında yardımcı olarak Kamala Harris'i seçmesine pek de hevesli değilmiş.

New York Times muhabirleri Jonathan Martin ve Alex Burns'ün mayısta yayımlanacak "This Will Not Pass: Trump, Biden, and the Battle for America's Future" (Bu Geçmeyecek: Trump, Biden ve Amerika'nın Geleceği için Savaş) kitabında, o dönem aday olan Biden'ın eşi Jill Biden'ın, 2019'daki önseçim münazaralarında eşini eleştirmesi nedeniyle Harris'ten memnun olmadığı yazıyor.

Kitabın Politico'nun elde ettiği kısmına göre, yazarlar Jill Biden'ın "Birleşik Devletlerde milyonlarca kişi var" dediğini aktarıyor.

Neden Joe'ya saldıranı tercih etmek zorundayız?

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Jill Biden'ın Kaliforniyalı Demokrat'a karşı hissettiği iddia edilen gücenme, iki adayın karşı karşıya geldiği bir münazaraya dayanıyor. Harris söz konusu münazarada, Joe Biden'ın nostaljik biçimde siyasi medeniyet diye tasvir ettiği dönemde Biden'ı daha önce Kongre'nin ayrımcı mensuplarıyla çalışmakla eleştirmişti.

Harris, "Irkçı olduğunuza inanmıyorum. Kendinizi ortak bir zemin bulmanın önemine adadığınızda da size katılıyorum" demişti.

Fakat aynı zamanda şuna da inanıyorum, ki bu kişisel bir şey, itibarını ve kariyerini bu ülkedeki ırk ayrımcılığı üzerine inşa etmiş iki ABD senatörünün itibarı hakkında konuştuğunuzu duymak acı vericiydi.

Geçen yıl yayımlanan "Battle of the Soul: Inside the Democrats' Campaigns to Defeat Trump" (Ruh Savaşı: Demokratların Trump'ı Mağlup Etme Kampanyasının İçyüzü) adlı bir diğer kitapta da, Harris'in sözlerinin Jill Biden'ı sinirlendirdiği iddia edilmişti. Kitabın yazarı Edward-Isaac Dovere'a göre, First Lady daha sonraki bir konferans görüşmesinde bir grup destekçiye Harris'ten yakınmıştı.

Jill Biden'ın "Biden'ın umursadığı şeye, uğruna mücadele verdiği şeye, kendini adadığı şeye rağmen oraya çıkıp onu mesnetsiz biçimde ırkçı olarak mı adlandırıyor?" dediği aktarılmıştı.

S***** olsun gitsin.

First Lady'nin ekibi, Jill Biden'ın söz konusu kitap veya diğer kitaplar hakkında yorum yapmayacağını yineledi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU