Somali, BM elçisini “istenmeyen adam” ilan etti

El-Kaide bağlantılı Şebab örgütünün eski sözcüsü Rodow’un aday olduğu seçimler öncesi tutuklanmasını sorgulayan BM Somali elçisi Haysom, Somali hükümeti tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi

BM Somali Elçisi Nicholas Haysom. Fotoğraf: AA

Somali Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi Nicholas Haysom’u “istenmeyen adam” ilan ederek ülkeyi terk etmesini istedi. Somali, BM elçisini, “diplomatik yetkisini aşmakla” ve “Somali’nin egemenliğini ihlal etmekle” suçluyor.

Somali’de El-Şebap örgütüne yönelik operasyon yapan Afrika Birliği’nin bir parçası olan Etiyopya askerleri, Robow’u geçtiğimiz yıl gözaltına almıştı. Somali istihbarat örgütünün başkent Mogadişu’daki hapishanelerinden birine yerleştirilen Robow, o dönem yapılan seçimlerde en güçlü adaylardan biri olarak öne çıkmıştı. Robow’un serbest bırakılması için kitlesel gösteriler düzenlenmişti.

BM binasına havan topu atıldı
Kriz sürerken El Şebap, başkentteki BM binasına havan toplarıyla saldırdı. 7 havan topunun isabet ettiği binada bulunan üç çalışan yaralandı. Haysom’un girişimleriyle ilgili yorum yapmaktan kaçınan BM saldırıyı kınadığını açıkladı.
 

DAHA FAZLA HABER OKU