Mehmet Barlas: Zor bir hayata nasıl dayanacağız?

"Eğer aklınız kıtsa sadece doların fiyatına takılırsınız. Diyorum ki herkesin biraz kafasını çalıştırması şart"

Fotoğraf: YouTube

Sabah gazetesi Mehmet Barlas, Türk Lirası’ndaki rekor değer kaybı sonrası dolar konusunda konuşanları “aklı kıt” olarak niteledi. Barlas, “Diyorum ki herkesin biraz kafasını çalıştırması şart” ifadesini kullandı.

Barlas, bugünkü köşe yazısında Türkiye’nin son günlerde yaşadığı olayları hatırlattı ve şu eleştiriyi yaptı:

Bir bakıyorsunuz üç yaşında minik bir kız kayboluyor, cesedi bulunduktan sonra anlaşılıyor ki babası dedesiymiş, Bu küçük kızın ablası da o sapık dedenin kurbanıymış. Televizyonda kadın programlarını açıyorsunuz. En fazla izlenen programlar cep telefonuyla kendilerine yeni erkek bulan çok çocuklu kadınların öyküleri. Bu feci ortamda bir eksiğimiz salgın hastalıklardı. Onların sayesinde de milyonlarca öğrenci okullarından uzakta yaşadı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Güvenlik güçlerinin FETÖ’ye dair operasyonlarını da anımsatan Barlas, şöyle devam etti:

 Düşünüyorum, eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan olmasaydı bütün bu FETÖ'cüler kim bilir bize neler yaparlardı? Çünkü öğrendik ki 15 Temmuz 2016 darbe girişimi başarıya ulaşsaydı Fetullah Gülen uçakla Amerika'dan Türkiye'ye gelecek ve Akın İpek'in Ankara'da yaptırdığı saray benzeri malikâneye yerleşecekti ve "Türkiye'nin Humeyni'si" olacaktı. Böyle bir dünyayı öncelikle kadınların hayal etmesini diliyorum. Bugünkü 'Taliban Afganistanı'nda kadınların üniversiteye erkeklerle birlikte gitmeleri yasak. Kadınların sinema filmlerinde ve tiyatrolarda rol almaları yasak. Bugün Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında nefret söylemleri seslendiren sözde modern kadınların bütün bunlardan haberi olup olmadığı belli değil. Yani biraz bilinçli olsalar yatıp kalkıp Erdoğan'ın sağlığına dua ederler.

Sabah yazarı, iktidarın “kendi belirlediği hedeflere doğru taviz vermeden yürüdüğü” görüşünü savunurken şunları söyledi:

Bu sayede Türkiye hem bu bölgenin hem de dünyanın çok önem verilen bir stratejik gücü halinde. Son olarak Türkçe konuşan devletlerle varılan işbirliğinin ulaştığı noktaları da gördük.

Barlas yazısının sonunda “Ama eğer aklınız kıtsa sadece doların fiyatına takılırsınız. Diyorum ki herkesin biraz kafasını çalıştırması şart. Öyle şeyler yaşanıyor ki bunlardan ders alınmazsa bu ülkenin yarını da cehenneme döner” dedi.

 

Sabah, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU