DİSK asgari ücret talebini açıkladı

DİSK, ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1.000 TL tutarında vergi ve pirim indirimi sağlanmasını ve asgari ücretin net 5 bin 200 lira olmasını talep etti

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Genel Merkezinde düzenlenen bir basın toplantısı ile 2022 yılı asgari ücret taleplerini açıkladı / Fotoğraf: disk.org.tr

2022 asgari ücretine dair görüşlerini DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu öncesinde Genel-İş Genel Merkezi'nde düzenlenen bir basın toplantısı ile açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1.000 TL tutarında vergi ve pirim indirimi sağlanmasını talep eden DİSK, asgari ücretin de net 5 bin 200 TL olmasını talep etti.

DİSK'in Asgari Ücret Tespit Komisyonunda temsil edilmediğini hatırlatan DİSK Başkanı Çerkezoğlu, geçmiş yıllarda DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ tarafından açıklanan asgari ücrete ilişkin politikaların arkasında olduklarını dile getirdi.

Açıklamada DİSK'in talepleri şu şekilde sıralandı:

Bütün ücretlere 1.000 TL iyileştirme yapılmalı

Ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1.000 TL tutarında vergi ve pirim indirimi sağlanması ve  bu desteğin Hazine tarafından karşılanması gerektiği önerilirken böylece bütün çalışanların ücretlerinde 1.000 TL iyileştirme mümkün olacağı ifade edildi.

Asgari ücret net 5.200 TL olmalı

Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5 bin 200 TL olması gerektiği dile getirildi. "Dört kişilik bir ailenin asgari geçim şartlarını belirleyen yoksulluk sınırının Kasım 2021 itibarıyla 10 bin 200 TL'yi aştığını, Aralık 2021'de ve 2022 yılında daha da yükseleceğini dikkate alarak (bir hanede iki asgari ücretli çalışan olduğu varsayımı ile) asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından az olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle 2022 yılı asgari ücreti 5.200 TL olmalıdır" denildi.

En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmeli

2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı Yasa'dan önce asgari ücretten düşük emekli aylığı olmadığı ancak günümüzde emekli aylıklarının Hazine tarafından karşılanan farkla 1.500 TL'ye tamamlandığı belirtilerek, "Emekli aylıklarında alt sınır asgari ücret olmalıdır" görüşü paylaşıldı.

asgarinet.jpeg
Fotoğraf: disk.org.tr

 

11 maddelik talep listesi

“Ülkemizin bir asgari ücretliler toplumu olmaktan çıkması, asgari ücretin insanca yaşayacak bir düzeye yükseltilmesi” çağrısında bulunan DİSK, bunun için 11 maddelik taleplerini de kamuoyuyla paylaştı:

 1. Asgari ücret ülkemizde en düşük ücret değil ortalama ücret haline gelmiştir. Asgari ücret tespitinde bu gerçek dikkate alınmalıdır.
 2. Asgari ücret sadece işçinin kendisinin değil ailesinin de geçim şartları dikkate alınarak adil bir düzeyde saptanmalıdır.
 3. Asgari ücret baskılanmış ve güdümlü resmi enflasyona göre değil geçim şartlarına ve ekonomik büyümeye göre saptanmalıdır. Dar gelirlilerin gıda enflasyonu ile kişi başına ekonomik büyüme asgari ücret artışında esas alınmalıdır.
 4. Asgari ücret net ödenmelidir. Ücretlerin asgari ücret kadar kısmından vergi alınmamalı ve asgari ücretliye bütçeden sosyal güvenlik pirim desteği sağlanmalıdır.
 5. Asgari ücret sonrası ücretlere uygulanacak vergi dilimi yüzde 10 olmalıdır. Vergi dilimlerine uygulanacak tarife enflasyon, ekonomik büyüme ve yeniden değerleme oranları dikkate alınarak saptanmalıdır.
 6. Asgari ücret artışında yoksulluk sınırı bir kriter olarak dikkate alınmalı ve hanede iki çalışan olması varsayımından hareketle asgari ücret yoksulluk sınırının yarısı civarında olmalıdır.
 7. Asgari ücret saptanırken bütün ücretlerde iyileşme sağlayacak vergi ve pirim desteği sağlanmalıdır.
 8. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyinde olmalıdır.
 9. Diğer emek gelirlerindeki artışlar (ücretler, maaşlar, yevmiyeler ve emekli aylık ve gelirleri) asgari ücret artışının altında kalmamalıdır.
 10. Yasada yer alan teşmil mekanizması (toplu iş sözleşmelerinin sendikasız işyerlerine ve işçilere genişletilmesi) etkin biçimde uygulanmalıdır.
 11. Sendikalaşma ve toplu pazarlık önündeki engeller kaldırılmalı ve böylece Türkiye bir asgari ücretliler toplumu olmaktan çıkarılmalıdır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU