Ahmet Hakan: Kürt meselesini çözelim çözmesine de mesele nedir?

"Belki de bu benim dar görüşlülüğümdür. Belki de ben meseleyi tam olarak anlamamışımdır"

Fotoğraf: YouTube

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununa dair çözümü gündeme getirmesinin ardından başlayan tartışmaları kaleme aldı. Hakan, “Kürt meselesi nedir? Kürtlerin acil çözüm bekleyen sorunları nelerdir? Bu sorunlara nasıl çözümler düşünmektedir?” şeklinde üç soru sordu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ahmet Hakan, bugünkü köşe yazısında Kürt sorununa çözüm polemiğine ilişkin olarak şu görüşlerini dile getirdi:

Eskiden bana birisi “Kürt meselesi yok. Ne meselesi?” dediğinde... Hemen atılır ve başlardım saydırmaya: “Kürtlerin varlığı bile inkâr ediliyor” derdim. “Kürtçenin varlığına bile tahammül edilemiyor” derdim. “Terörle mücadele adına bin türlü hukuksuzluk yapılıyor” derdim. “Bunlar ortadayken, sen nasıl Kürt meselesi yok dersin?” derdim. Yani derdim Allah derdim.

Gelelim bugüne... Bugün bana herhangi birisi, “Kürt meselesi yok. Ne meselesi?” dediğinde... Ne yalan söyleyeyim, eskisi kadar hızlı ve enerjik bir şekilde atılamıyorum. Atılmaya kalkışsam bile... Sayacak fazlaca bir madde bulamıyorum. Bilmiyorum. Belki de bu benim dar görüşlülüğümdür. Belki de ben meseleyi tam olarak anlamamışımdır. Yani bu konuda aydınlatılmaya muhtacım.

"Bunu da öğrenmek isterim"

“Amacım sıkıştırmak, defansa çekmek, cevap veremeyeceği sorular sormak değil” diyen Hakan, şöyle devam etti:

Amacım anlamak. Başka da bir şey değil. Bu nedenle, “Kürt sorunu vardır” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’ndan beni aydınlatmasını rica ediyorum. Şu üç soruya basit biçimde cevap verebilir mi acaba? Kürt meselesi nedir? Kürtlerin acil çözüm bekleyen sorunları nelerdir? Bu sorunlara nasıl çözümler düşünmektedir? Kemal Kılıçdaroğlu, belki de “Kürt sorunu” derken... Dağdakilerin ovaya indirilmesini, silahların susmasını kastediyordur. Olabilir. Saygı duyarım. Hatta nasıl daha önceki girişimi desteklediysem, bu girişimi de desteklerim. Ama bu durumda da cevap verilmesi gereken sorular var:  İmralı’yla ve Kandil’le görüşülmeden, sadece HDP ile görüşerek bu iş nasıl sağlanacak? Bir sihirli formül mü söz konusu? Bunu da öğrenmek isterim.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU