Validebağ’a "şafak operasyonu"… Belediye, koruya moloz ve kum döktü

Üsküdar Belediyesi, birinci dereceden sit alanı olan koruya iş makineleriyle girdi. Moloz dökülme görüntülerinin sosyal medyada yayınlanmasına rağmen belediyeden "Molozları temizliyoruz" iddiası ortaya atıldı

Fotoğraflar: Twitter / @ValidebagKorusu

İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük doğal yeşil alanlarından Validebağ Korusu’na bir kez daha iş makineleri girdi.

Sabahın erken saatlerinde koruya gelen belediye çalışanları, bölgeye moloz ve kum döktü.


Bölgedeki gönüllüler, iş makinelerinin polis eşliğinde koruya girdiğini belirtti.

Belediye: Dökmedik, temizliyoruz

Konu hakkında belediyeden de bir açıklama geldi. Belediye görüntülerin aksine koruya moloz dökmediğini öne sürerek “küçük bir grubun algı operasyonu yaptığını” iddia etti. Üsküdar Belediyesi’nin paylaşımında “algı operasyonu”nun ne amaçla yapıldığına dair bir ifade yer almadı.


Belediye başkanı Hilmi Türkmen de benzer bir mesaj paylaştı:

Koru’nun içinde çocuklar koşsun, insanlarımız spor yapsın, sabahları gelinsin, yürünsün istiyoruz. Yapılan çalışma; betonlaşan, yürümeyi imkansız kılan yolun doğal toprakla düzenlenmesidir, halkımızın talebidir. Daha önce defalarca duyurduk, kamuoyuna saygıyla yine duyuruyoruz.

"Tepki çekince topluyoruz dediler"

Independent Türkçe’ye konuşan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, moloz dökme işleminin infial yaratmasının ardından belediyenin “Dökülen molozları topluyoruz” açıklaması yaptığını belirtti.

Özçağdaş, Türkmen'in "doğal toprak düzenlemesi" ifadesine de karşı çıkarak koruya dökülen kumun inşaat artıklarından oluştuğunu ifade etti.

Ne olmuştu?

Validebağ Korusu, 1999’da “doğal SİT alanı” olarak tescillendi. 2014’te iki yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilen koruya yönelik müdahaleler 2014’te başladı.

Koru için 2018’de “Millet Bahçesi projesi” hazırlandı ancak bu proje de gönüllülerin verdiği mücadele sonucunda hayata geçmedi. Üsküdar Belediyesi Meclisi Mart 2020’de, “olağanüstü” gündemle toplandı ve mülkiyeti Hazine’ye ait olan korunun 261 bin metrekarelik bölümünü bakım ve onarım gerekçesiyle Üsküdar Belediyesi’ne tahsis etti.

Bu gelişmeden yaklaşık bir yıl sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Nisan’da Üsküdar’ı ziyaretinin ardından sosyal medya hesabından Validebağ Korusu’nda Üsküdar Belediyesi’yle “Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi”ni hayata geçireceklerini duyurdu.

18 Haziran’da yaptığı konuşmada, 21 Haziran Pazartesi günü korudaki projenin başlayacağını açıklamasının ardından ise mahalle sakinleri koruda nöbet başlattı.

17,6 milyon liralık “Rehabilitasyon ve Düzenlenme İşi” ihalesi ile koruda 88 dönümlük alana saha çimi döşenmesi planlanıyordu. 

Koru hakkında

Altunizade, Koşuyolu ve Acıbadem mahalleleri arasında bulunan Validebağ Korusu, Türkiye’nin 485 kuş türünden 130’una ve 400’ü aşkın kelebek türünden 31’ine, İstanbul’daki 2000 tür otsu bitkinin 200’üne ev sahipliği yapıyor. 

1. Derece Doğal Sit Alanı olan koruda, 101 tür ağaç, ağaççık ve çalı saptanmış. Bazıları anıt ağaç statüsünde.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU