Mehmet Barlas: Türkiye yoksul bir ülke değil

“Türkiye'de harcama yapabilen güçlü bir orta sınıf var”

Fotoğraf: YouTube

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, Türkiye’nin yoksul bir ülke olmadığı görüşünü dile getirirken “Türkiye'de harcama yapabilen güçlü bir orta sınıf var” dedi.

Barlas, bugünkü köşe yazısında siyaset ve ekonomi gündeminin hayat pahalılığı üzerinden geliştiğini söyledi ve şunları yazdı:

Bazı amatörler, yüksek fiyatla elma-armut satan manavları cezalandırmanın çare olduğunu sanıyor. Bunlar Türkiye'de şu anda enflasyon hızının % 20'lere dayandığının farkında değiller. Neticede yüksek enflasyonun yaşama yansıması yüksek fiyatlardır.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Eski Türkiye'de..."

Pahalılıkla mücadelenin ancak üretimi artırarak veya daha ucuz fiyatlı malları piyasaya sürmek ile olacağını dile getiren Barlas, şöyle devam etti:

Bu konuda devlet, özellikle yerel yönetimlerle işbirliği yapmalıdır. Örneğin, eğer tarlada fiyatı 5 TL olan elma kentteki manavda 15 TL'ye satılıyorsa bunun çaresi devletin ya da belediyenin tarladaki ürünü ucuza alıp tanzim satışlarla halka ucuza arz etmesidir. Eski Türkiye'de fiyatların dengelenmesi konusunda yerel yönetimler çok aktifti. Örneğin, bugün Migros diye bildiğimiz zincirin başlangıcı İsviçre'den gelen ve üstünde Migros yazısı bulunan kamyonetli satıcılardı. Bunlar İstanbul'da semt semt dolaşıp halka ucuza hizmet ve mal sunarlardı.

"Araçlar yeni, orta sınıf güçlü"

“Sanırım istikrarlı bir politika izlenirse belli bir süre içinde Türkiye'de hayat daha kolaylaşacaktır” diyen Sabah yazarı, yazısını şöyle sonlandırdı:

Bugün Türkiye'de trafiğe kayıtlı 29 milyon özel araç var. Geçenlerde karayoluyla Bodrum'dan İstanbul'a gelirken trafikteki araçların büyük çoğunluğunun yeni olduklarını gördüm. Yani Türkiye'de harcama yapabilen güçlü bir orta sınıf var. Ayrıca çarşı-pazar gezdiğiniz zaman hiçbir yerin boş olmadığını görüyorsunuz. Bütün mesele, kararlı biçimde tutarlı politikalar izlemek ve kendine güvenmekten geçiyor.

 

Sabah, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU