Afgan popstar İstanbul’a kaçışını anlattı: Eğer beni canlı götürmeye çalışırlarsa beni vur

Afgan pop yıldızı Aryana Sayeed, Kabil'den kaçarken korktuğu tek şeyin Taliban'ın eline canlı düşmek olduğunu aktardı

Fotoğraf: AFP

Afgan pop yıldızı Aryana Sayeed, Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından başkent Kabil’den İstanbul’a nasıl kaçtığını anlattı.

İstanbul’daki dairesinde AFP Ajansı’na konuşan şarkıcı Aryana Sayeed, çok sevdiği Kabil’den filmlere konu olabilecek bir şekilde kaçmış. Afganistan’da bir zamanlar selfie çektirmek isteyen hayranları nedeniyle sokakta yürüyemeyen Sayeed’in Taliban’ın Kabil’e girmeye başladığı 15 Ağustos’ta ilk kaçma girişimi başarısız olmuş. Ertesi gün şansını yeniden denemek istediğinde ise Taliban, havalimanının etrafını sarmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hürriyet'in aktardığına göre Sayeed, kaçmayı başardığı günü ise şöyle anlatıyor:

Nişanlım ve menajerim Hasib Sayed, ikinci bir arabada benimle telsiz aracılığıyla iletişim kurmaya çalışıyordu. Ona ‘Eğer beni canlı götürmeye çalışırlarsa beni vur. Sadece kafamdan vur’ dedim. Korktuğum tek şey buydu. Ölmekten hiç korkmadım.

Havalimanına giderken Taliban kontrol noktalarından geçmek için kucağıma tanımadığım bir çocuk aldım, yüzümü örttüm ve normal bir aile gibi görünmeye çalıştık. Kucağıma aldığım küçük çocuğa, eğer durdurulursak onlara senin annen olduğumu söyleyeceksin. Benim Aryana olduğumu söylememelisin, ben Freshta’yım dedim. Havalimanında insanlar birbirini itiyordu, çocuklar vardı, küçük bebekler vardı, kadınlar hava ve yer darlığından bayılıyordu. ABD askerleri, önceliği Amerikan vatandaşlarına vererek geçişlerine izin vermeyi reddetti, ancak bir tercüman, nişanlım Hasib’i tanıdı ve askerlere, hayatı tehlikede olan büyük bir yıldızın nişanlısı olduğunu söyledi. Böylece uçağa bindik.

"Afganistan’ın kadınları, 20 yıl önceki kadınlarla aynı değil"

Şarkıcı ve nişanlısı, sırasıyla Doha, Kuveyt ve ABD’ye gittikten sonra dairelerinin bulunduğu İstanbul’a gelmiş. Afgan popçu, şimdiki Afgan kadınlarının Taliban’ın 1996-2001’de ülkeyi en son yönettiği zaman okuldan ve işten zorla aldığı kadınlardan daha eğitimli ve bilinçli olduklarını söyleyerek “Afganistan’ın kadınları, 20 yıl önceki kadınlarla aynı değil” dedi.

"Taliban'ın eskisinden farkı yok"

Aryana ayrıca bugünkü Taliban’ın eskisinden bir farkı olmadığını belirterek, “Umarım dünya bunun değişen ya da yeni Taliban olmadığını kısa sürede anlar” dedi. Taliban gelmeden önce de radikaller yüzünden kendini ‘hapishanedeymiş gibi hissettiğini’ söyleyen Aryana Sayeed, “Taliban etraftaysa kesinlikle kendime yer bulamam çünkü Taliban kana susamıştır” diye konuştu.

 

 

AFP, Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU