Japonya'da kullanımı durdurulan Moderna serisinden aşı yaptıran bir kişi daha hayatını kaybetti

Japonya Sağlık Bakanlığı ölüme Moderna aşısının neden olup olmadığının henüz bilinmediğini kaydetti. Moderna aşısı yaptırdıktan sonra ölen kişi sayısı 3'e yükseldi

Fotoğraf: AA

Japonya Sağlık Bakanlığı, içeriğinde yabancı madde saptanması sonrası kullanımı askıya alınan Moderna serisi aşıdan olan 49 yaşındaki bir kişinin, bir süre sonra öldüğünü açıkladı.

Bakanlık, kimliği açıklanmayan kişinin, aşının ikinci dozunu yaptırdıktan bir gün sonra öldüğünü ancak bu kişiye uygulanan aşının şişeciğinde yabancı madde saptanmadığını kaydetti.

Bakanlık, "söz konusu kişinin ölümüyle Moderna aşısı arasında nedensel ilişkinin henüz bilinmez durumunu koruduğunu" bildirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

2 kişi hayatını kaybetmişti

Geçriğimiz pazar günü de Moderna aşısı vurulan 2 kişi hayatını kaybetmişti. Moderna serisi aşılardan ilk doz vurulan 30 ila 38 yaşlarındaki iki kişinin, bir süre sonra öldüklerinin tespit edildiği açıklanmıştı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada yapılan aşı şişeciklerinde yabancı madde saptanmadığını kaydetmişti.

Üretici firma Moderna ile Japonya'daki satış ve dağıtımından sorumlu ortağı Takeda, ölüm nedenlerinin, Bakanlıkla işbirliği halinde soruşturulduğunu açıklamıştı.

Kirlenme ve yabancı madde

Açılmamış Moderna aşısı şişeciklerinde geçen ay sonunda kirlenme, bazı şişeciklerde ise yabancı maddeler bulunduğunu açıklayan Japonya Sağlık Bakanlığı, kullanılmamış 1,6 milyon doz Kovid-19 aşısını toplatma kararı almıştı.

Kamu yayıncısı NHK 1,6 milyon doz aşının ülke geneli 900 sağlık yerleşkesine dağıtıldığını bildirmişti.

Takeda ise güvenlik önlemi olarak, aynı üretim bandından çıkan dozların Japonya'daki kullanımına ara verdiklerini bildirmişti.

Kovid-19 Aşılarından Sorumlu Kabine Üyesi Kono Taro, yaptığı açıklamada, "potansiyel kirlenme" saptanan seriden 500 bin dozdan fazla aşının uygulandığını açıklamıştı.

 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU