NASA, 40 yeni ötegezegen keşfettiğini açıkladı

Twitter’dan yapılan açıklamada, "Kepler uzay aracı 2018'de emekli oldu ama gökbilimciler verilerinde yeni dünyalar bulmaya devam ediyor!" ifadeleri yer aldı

Dünya'ya en yakın ötegezegen Proxima Centauri b,  4 ışıkyılı uzaklıkta (NASA)

NASA'nın Ötegezegen Keşif Programı’ndan yapılan açıklamada 40 yeni ötegezegen keşfedildiği duyuruldu. Yeni keşiflerle şimdiye dek bilinen ötegezegenlerin toplam sayısı 4 bin 500'e ulaştı.

Keşif programından yetkililer, resmi Twitter hesabından yaptıkları paylaşımda, gezegenlerin 2009’da fırlatılan Kepler uzay teleskobunun gözlemleri sayesinde bulunduğunu aktardı.

Paylaşımda konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

Uzay aracı 2018'de emekli oldu ama gökbilimciler verilerinde yeni dünyalar bulmaya devam ediyor!

 


NASA, onaylanmış tüm ötegezegenlerin bilgilerini içeren çevrimiçi bir veri tabanına sahip. Uzay ajansının araştırmacıları ötegezegen olabilecek 7 bin 721 gezegen adayını incelemeye devam ediyor. İncelemeler sonucunda ötegezegen olduğu kesinleşen gökcisimleri veritabanına ekleniyor.

Veritabanına en son eklenenler arasında 325 ışıkyılı uzaklıkta bulunan, Jüpiter kütleli TOI-251 b isimli gezegen de yer alıyor. Bu gezegenin yıldızının etrafındaki dönüşünü tamamlaması sadece 4,9 gün sürüyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ötegezegen olarak veritabanında yerini alan bir diğer gök cismi ise "süper Dünya" kategorisine giren ve Dünya’nın yaklaşık 1,5 katı kütleye sahip bir ötegezegen. TOI-178 b isimli bu gezegen, yıldızı etrafındaki dönüşünü iki günden kısa sürede tamamlıyor.

Bilim insanları, Güneş Sistemi’nin ötesindeki gezegenleri ötegezegen diye tanımlıyor. Araştırmacılar, çeşitli bilimsel araçlarla bu gezegenlerin boyutlarını, kütlelerini ve hatta neyden yapıldığını belirleyebiliyor.

Ötegezegenlerin keşfi, gökbilimin nispeten yeni bir dalı. İlk ötegezegenler 1990'larda keşfedilmişti. O zamandan beri bilinen ötegezegen sayısı hızla artıyor.

Ancak gökbilimciler, bu gezegenlerin keşfinde teleskop gözlemlerine güvenmek zorunda. Zira mevcut teknolojiyle bu gezegenlere bir uzay aracı yollamak çok zor.

Bilinen en yakın ötegezegen Proxima Centauri b bile Dünya’dan 4 ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor.

NASA, Güneş Sistemi’nden büyük bir hızla uzaklaşan Voyager uzay araçlarının oraya varmasının yaklaşık 75 bin yıl süreceğini belirtiyor.

 

Independent Türkçe, Newsweek, Science Times

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU