Norveç'teki klor sızıntısı yaklaşık 100 bin somonu öldürdü

Norveç'te bir deniz ürünleri şirketi tarafından işletilen balık mezbahasına sızan klor en az 96 bin balığın ölümüne neden oldu

Yetkililere göre tanktaki sızıntı Norveç'teki bir fiyorda ve Atlas Okyanusu açıklarına ulaştı (Grieg Seefood)

Norveç'in Arktik bölgesindeki bir fiyordun yakınında bulunan ve bir deniz ürünleri şirketi tarafından işletilen bir tanktan 15 bin litreyi aşkın klorun sızmasıyla, yaklaşık 100 bin somonun öldüğü düşünülüyor.  

Somon yetiştirme şirketi Grieg Seafood, klorun Norveç'in Alta bölgesindeki balık mezbahalarından birine sızdığını ve en az 96 bin balığın öldüğünü belirtti. Sızıntının Norveç'in Arktik bölgesindeki bir fiyorda ulaştığı ve Atlas Okyanusu açıklarına yayıldığı düşünülüyor.

Alta'daki balık hasat tesisinin müdürü Stine Torheim, şirket tarafından salı günü yayımlanan bir açıklamada "Bu çok üzücü" dedi.

Odağımız şimdi her şeyden önce bunu temizlemek. Böyle bir şeyin bir daha yaşanmaması için olayla ilgili tüm gerçekleri masaya yatıracağız.

Somon çiftliği şirketinin sözcüsü Roger Pedersen, sızıntı meydana geldiğinde ölen balıkların yakındaki bir bekleme kafesinde olduğunu söyledi.

Norveç'teki yayın kuruluşu NRK'ya verdiği demeçte Pedersen, "Bunu klor sızıntısına bağlıyoruz" diyerek şirketin ölü balıklarla "sağduyulu bir şekilde ilgilendiğini ve sızıntının neden meydana geldiğini araştırdığını" sözlerine ekledi.

Şirketin açıklamasında, firmanın "sızıntının fiyorttaki çevreyi nasıl etkilediğine dair henüz bütünlüklü bir bakışa sahip olmadığı" belirtilirken, çevresel etkinin bağımsız bir değerlendirmesinin yapılacağı da ifade edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şirket, sızıntının balık hasat tesisi çevresindeki suda bulunan canlılar üzerinde "kısa vadeli, akut bir etkisi" olduğunu kabul etti.

Firma, sızıntının karada veya denizde, çalışanlara ya da başka kişilere zarar vermediğini de açıklamasına ekledi.

Norveç'in kuzeyinde polis, Twitter'da "önemli miktarda somon balığı öldüğünü" belirtti ve sızan sıvının Atlas Okyanusu'na aktığını belirterek acil servis hizmetlerinin olaya dair bütünlüklü bir bakış elde etmek için çalıştığı da açıklamada yer aldı.
 


Polis sözcüsü Stein Hugo Jorergensen, NRK'ye yaptığı açıklamada sızıntının nedeninin hâlâ araştırıldığını ve karada zehirli klor gazı tehlikesine rastlanmadığını söyledi.

Klor, balık hasat tesisindeki sanayi suyunu dezenfekte etmek için kullanılıyor. Şirket klorun hızla seyreldiğini ve suda çabuk parçalandığını vurguladı.

Merkezi Norveç'te bulunan Grieg Seafood şirketi Norveç, Kanada ve Britanya'nın Shetland Adaları açıklarındaki işletmeleriyle dünyanın en büyük somon yetiştirme şirketlerinden biri.

Ajanslardan da yararlanılmıştır* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU