Milas ve Bodrum'daki orman yangınları kontrol altına alındı

Milas ve Bodrum'daki yangınların söndürüldüğünü bildiren Pakdemirli, bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi

Fotoğraf: AA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ​​​Muğla'nın Marmaris ilçesinde, bölgedeki orman yangınlarına ilişkin son bilgileri paylaştı.

Yangınlar tek ilde yoğunlaştığı için söndürme araçlarında şu anda önemli bir kapasite fazlası olduğunu söyleyen Pakdemirli, "Orman yangınlarında 14'üncü gün. Şu ana kadar sıcak hava, rüzgar ve düşük nemin etkisiyle 53 ilde, 275 orman yangını çıktı ve 272'si kontrol altında" ifadesini kullandı.

Yunanistan'a geçici olarak gönderecekleri uçakların bir saat mesafede tekrar geriye çekilebileceğini anlatan Pakdemirli, AB'den gelen talep ve oradaki yangınların daha fazla olması sebebiyle hızlı şekilde hareket edildiğini vurguladı.

"Yunanistan'a 2 uçağın yardım anlamında gönderilmesi planlanmaktadır"

Uçakların hareket kabiliyetinin helikopterlere göre daha fazla olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, şunları kaydetti:

Atina'da bir yere müdahale eden uçağımız buraya 45-50 dakika içerisinde tekrar intikal edebilecek durumdadır. Bu anlamda da çok sayıda yangınlarda görevlendirilmeyen uçağımız olduğu için bu konuda da komşumuza yardımcı olmamız gerekiyor. Ormanlarımızı sadece bizim ormanlarımız değil, dünyanın ormanlarıdır. Buradaki hem bitki hem de yaban hayatı tüm dünyaya ait. Elbette önce kendimizi düşüneceğiz, ama kapasite fazlamız varsa komşularımıza göndermekten imtina etmiyor olmamız lazım. Özellikle Yunanistan'daki yangınların boyutu ülkenin boyuna ve ülkenin ormanlık alanlarına göre çok ciddi boyutlara varmış durumda. Yerleşim yerlerine tehdidi ciddi boyutlara varmış durumda. Bu anlamda komşumuza bu 2 uçağın yardım anlamında gönderilmesi planlanmaktadır.

"9 il, 27 ilçe, 182 köyde hasar tespiti yapıldı"

Muğla'nın Milas ilçesindeki yangına havadan ve karadan müdahale edildiğine değinen Pakdemirli, "Aynen kanser gibi görünmeyen yerlerden yayılan ve bir noktada çıkabilen bir yangınla karşı karşıyayız ama yoğun şekilde müdahale ediyoruz. Köyceğiz'deki yangından yerleşim yerlerine önemli bir tehdit yok, havadan ve karadan etkin mücadele ediyoruz" diye konuştu.

Milas ve Bodrum'daki yangınlar kontrol altına alındı

Pakdemirli, sosyal medya hesabından, Milas'ta 11 gündür devam eden yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini duyurdu. Pakdemirli, yaptığı başka bir paylaşımda ise Bodrum'daki yangının da söndürüldüğü belirterek, "Soğutma çalışmalarımız devam ediyor" dedi

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU