Türkiye’den İsviçre’ye YPG protestosu

İsviçre’nin Ankara Maslahatgüzarı, Cenevre'de PKK/YPG iltisaklı sözde bir temsilciliğin açılması nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrılarak protesto edildi

İsviçre’nin Ankara Maslahatgüzarı, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak protesto edildi / Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada "Cenevre'de PKK/YPG terör örgütü iltisaklı "Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Temsilciliği" adı altında sözde temsilciliğin açılışının yapılmasına yönelik İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı'nın Bakanlığa davet edilerek protesto edildiği ve Maslahatgüzar'dan konuyla ilgili izahat istendiği" belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada, "Bu konuda İsviçre makamları nezdinde evvelce de girişimler yapılmış olduğu hatırlatılarak bu kanlı terör örgütünün ve iltisaklı gruplarının dernek ya da sivil toplum örgütü gibi isimler altında propaganda ve meşruiyet kazanma girişimlerine hiçbir şekilde izin verilmemesi ve terör propagandasına derhal son verilmesi gerektiği vurgulanmıştır" ifadesi kullanıldı.

Terörle mücadelede terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerektiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kendilerini hedef almıyor diye terör örgütlerine kucak açanlara bu illetin bir gün kendilerini de vurabileceğini hatırlatıyoruz. Ülkemiz, AB tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK ve iltisaklı gruplarla mücadelesini her yerde kararlılıkla sürdürecektir"

 

Yedinci temsilcilik

Suriye'de YPG kontrolünde bulunan "Rojava Özerk Yönetimi" İsviçre'nin Cenevre kentinde temsilcilik açtığını vbir  basın toplanısı ile duyurmuştu. Cenevre Ofisi ile birlikte Rojava Özerk Yönetimi’nin yurtdışında 7. temsilciliği açılmış oldu.

 

AA, Indepndent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU