TİP milletvekillerinden vatandaşlara seferberlik çağrısı

Orman yangınları konusunda TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağıran TİP milletvekilleri, halka da seferberlik çağrısı yaptı

TİP Milletvekilleri, 28 Temmuz’dan bu yana süren yangınların önlememesi ve iktidarın sorumluluk almamasına ilişkin Meclis’i göreve çağırarak "acil yapılması gerekenler" listesi açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Genel Başkan ve İstanbul milletvekili Erkan Baş ile Sera Kadıgil, Ahmet Şık ve Hatay Milletvekili Barış Atay'ın katıldığı açıklamada, partinin Merkez Yürütme Kurulu ve milletvekilleriyle bugün İstanbul ve Ankara’da eşzamanlı olarak toplanıp yapılan durum değerlendirmesi aktarıldı.

"Ülkenin bu karanlığa mahkum olduğunu kabullenmeyi reddediyoruz"

Türkiye’nin eşi benzeri görülmemiş bir ihmal katliamında insanları, hayvanları, doğayı, tüm canları kaybettiğini belirten TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "Saray Rejiminin tercihinin yangını söndürmek değil büyütmek olduğu bir felaketle daha karşı karşıyayız. İktidarın ülkenin yaşadığı her krizi kendisi için fırsata çevirme girişimlerinin çok acı bir örneğini daha yaşıyoruz.Yangın yerine dönen ülkemizde devletin tüm imkanlarını bu felaket için seferber etmek yerine bir yandan sahte vatanseverlik nidaları atarken bir yandan da ellerini ovuşturarak kupon arazilere çökme hesapları yapanları tanıyoruz.Oturup beklemeyi, alışmayı, bu ülkenin bu karanlığa mahkum olduğunu kabullenmeyi reddediyoruz" dedi.

"Türkiye vakit kaybetmeden Saray rejiminden kurtulmalıdır"

"İçinden geçtiğimiz günler normal günler değildir ve hiç birimizin hayatını olağan biçimde sürdürmeye hakkı yoktur" diyen Erkan Baş, "Saray Rejiminin bu topraklardaki tüm canlıların yaşamını hiçe sayan, bir yağma ve talan iktidarı olduğu açığa çıkmıştır. Kendi çıkarlarını her şeyin üstünde tutan, çeteleşmiş bu iktidar ve gözlerimizin önünde yanarak can veren, binlerce hayvanı "beyaz et" olarak gören lideri, ülke topraklarının yanmasına, yurttaşlarımızın ve canlıların yaşamlarını yitirmesine yol açmış, yangınları bile isteye durdurmamış ve nihayet sorumluluğu üzerinden atmaya çalışmıştır. Ağır bir ihanet sergileyen, yönetme ehliyeti ve meşruiyetini tamamen yitirmiş partili cumhurbaşkanı derhal istifa etmelidir. Türkiye vakit kaybetmeden bu saray rejiminden kurtulmalıdır" diye konuştu.

"TBMM acilen olağanüstü toplanmalı"

Savaş koşullarında kurulmuş olan TBMM’nin ve halkın oylarıyla seçilmiş milletvekillerinin yaşanan olağanüstü koşullar karşısında sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Baş, "Ülkemizin ve halkımızın kaderi tek bir kişinin iki dudağı arasına tek edilemez! Bir metrekare toprağımızın daha yanmaması, tek bir canlının dahi hayatını kaybetmemesi ve gereken yasal ve idari tedbirlerin alınması için TBMM bir gün dahi kaybetmeden harekete geçmelidir. Vakit tatil vakti değildir. Meclis olağanüstü toplanarak Saray’ın sırtını döndüğü bu krize çözüm üretmekle mükelleftir" dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, devam eden orman yangınları karşısında derhal adım atılması gereken başlıklara ilişkin önerilerini de şu şekilde sıraladı:

  •  Sorumlu Bakanlıklar Genel Kurul’da ve akabinde yargı önünde hesap vermelidir. 
  •  Orman alanlarındaki tüm maden ruhsatları iptal edilmelidir.
  •  Tüm turizm ruhsatları, yapılaşma, imar planları iptal edilmelidir.
  •  Yangın söndürme işleri, uçakları, helikopterlerinin özelleştirilmesi ya da orman yangınlarına ilişkin asli ve alt işlerin özel sektöre devri yasaklanmalıdır.
  •  Hava araçları dahil yangın söndürme envanteri için gerekli bütçe ayrılmalıdır.
  •  Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan yangınların baş sorumlusu olan İklim Krizi ile mücadele için fosil yakıta dayalı enerji politikalarından derhal vazgeçilmeli, Paris İklim Anlaşması onaylanmalıdır.
  •  Yangınlarla mücadele eden emekçiler için yapılan altı boş “hakkınızı ödeyemeyiz” söylemine son verilmeli, günlerdir canla başla mücadele eden emekçilerin hakları derhal yasal düzenlemelerle teslim edilmelidir. Orman işçilerinin hakları verilmeli, itfaiyeciler ayrı meslek grubunda tanımlanmalı, 3600 ek gösterge hakları verilmelidir. Emekçilere kadro, lojman gibi iyileştirici düzenlemeler getirilmelidir. 
  •  İtfaiye emekçilerinin yıllardır talep ettiği gibi yangın müdahalesi sırasında hayatlarını kaybetmeleri halinde şehit, yaralanmaları halinde gazi sayılmalıdır.  
  •  Meclis Dışişleri Komisyonu ve dostluk grupları dış yardımlar için katkı sağlamalı, uluslararası dayanışma saray rejiminin kibrine ve ırkçı yaklaşımlarına kurban edilmemelidir.

"Halkımızı bu seferberliğe katılmaya çağırıyoruz"

Türkiye’nin bu iktidardan meşru yollarla en kısa sürede kurtulması için gereken ne varsa Türkiye İşçi Partisi olarak yerine getireceklerini ve bunun için diğer muhalefet partileriyle de istişareye açık olduklarını söyleyen Baş, sözlerini şöle tamamladı:

"Memleketin geleceğine dair sorumluluk hisseden tüm siyasi partileri, sendikaları, meslek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini ve yurttaşlarımıza birlikte mücadele çağrısı yapıyoruz. Sorumluluk hepimizindir. Parti vekillerimiz ve merkez yöneticilerimiz yangın ve sellerden zarar gören Antalya, Muğla, Van başta olmak üzere pek çok kentte varlıklarını sürdürecek, kurtarma ve destek faaliyetlerine belediyelerle eşgüdümlü şekilde dahil olmaya devam edecektir. Yaşadığımız bu felaket karşısında yurttaşlarımızı yalnız ve çaresiz bırakmak için, bu yaşadıklarımızın hesabını sormak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı ilan ediyor, halkımızı bu seferberliğe katılmaya çağırıyoruz"

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU