Dünyanın devletten en çok ihale alan 10 şirketinden 5'i Türkiye'den

Dünya Bankası raporuna göre son 28 yılda devletten en fazla ihale alan 10 şirket arasında 5 Türk şirketi var

17 Mayıs 2016 tarihli Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi Cengiz-Limak-Kolin konsorsiyumuna verildi

Dünya Bankası verilerine göre altyapı yatırımlarında en fazla ihale alan ilk 10 şirketten 5’i Türkiye’den. Raporda adı geçen şirketler, Türkiye’de 3. Havalimanı, İstanbul-Ankara YHT, Kuzey Marmara Otoyolu gibi dev inşaat ihalelerini alan Limak Holding, Cengiz Holding, Kolin, Kalyon ve MNG Holding.

Euronews'un haberine göre Dünya Bankası her yıl ülkelerin devlet ve özel sektör yatırımlarını, projelerini ve taahhütlerini raporlaştırıyor. 1990 -Temmuz 2018 arası verilere göre hazırlanan raporda Türkiye, altyapı yatırımlarında en fazla yatırım yapan ve proje geliştiren ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye altyapı yatırım listesinde 143 milyar dolar ile Brezilya, Hindistan ve Çin'den sonra 4. sırada, altyapı projeleri sayısı bakımından ise Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Arjantin'den sonra geliyor.

Avrupa ve Orta Asya bölgesinde Türk şirketleri ilk sırada

En fazla yatırım yapılan altyapı alanları ise elektrik, yol, su ve kanalizasyon, liman, doğal gaz, havaalanı ve demiryolu hatları olarak sıralanıyor. Dünya Bankası raporunda altyapı projeleri sayısı bakımından Arjantin'den sonra dünyada 6. sırada bulunan Türkiye'nin en fazla ihale alan 10 şirket sıralamasında 5 şirketinin olması dikkat çekti.

Dünya Bankası'nın söz konusu raporunda yer alan özel şirketlerin ilgili projelerin en az yüzde 15'lik hissesine sahip oldukları belirtiliyor.

Altyapı yatırımlarında ilk 10'a giren Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG adlı Türk inşaat firmaları, 'Avrupa ve Orta Asya' bölgesinde de en fazla proje alan, yatırım yapan ya da yatırım yapma taahhüdünde bulunan şirket listesinde ilk sırada yer alıyor.

DAHA FAZLA HABER OKU