Alaskalılar karaya vuran katil balinayı el birliğiyle kurtardı

Yaklaşık 6 saat karaya oturmuş halde kalan balina, gelgit suları yükseltince denize geri döndü

29 Temmuz 2021 Perşembe, Alaska'nın Prens Edward Adası'nda karaya vuran katil balina (Kaptan Chance Strickland ve M/V Steadfast mürettebatının izniyle, NOAA) 

Geçen hafta bir grup Alaskalı, Britanya Kolumbiyası yakınlarındaki Galler Prensi Adası'nın kayalık kıyı şeridine vuran katil balinayı kurtarmak için el birliği yaptı.

Perşembe sabahı erken saatlerde ABD Sahil Güvenlik Teşkilatı'na bir orkanın karaya vurduğuna dair çağrılar gelmeye başladı.

Yetkililer, bölgeden geçen yat M/V Steadfast'ın mürettebatına, görevliler gelene kadar balinanın üzerine deniz suyu gönderme ve hayvanları orkadan uzak tutma izni verdi.

Farklı gruplar 6 metre boyundaki hayvanı serin tutabilmek için saatler boyunca önce su kovaları, sonrasında bir su pompası ve hortum sistemi kullandı. Ayrıca, katil balinayı canlı canlı yemeyi umarak havada daireler çizen kuşları da orkadan uzak tuttular.

Balinanın kurtarılmasına yardım eden gönüllülerden Aroon Melane, hadiseye ilişkin yayımladığı bir TikTok videosunda, "Karaya vurmuş bir katil balina olduğunu duyduk ve onu bulmaya gittik" dedi.

NOAA (ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi), hayvanın ıslak kalmasını ve yetkililer gelene kadar diğer hayvanlardan korunmasını sağlamamıza izin verdi. Bir hortum ve pompayı çalıştırmaya uğraşıyorduk. Bu arada orkayı ıslak tutmak için de kovalar kullandık. Üzerine su dökünce orka daha canlı olmaya başladı.

Görgü tanıkları, sonradan 13 yaşında genç bir Bigg katil balinası olduğu teyit edilen balinanın, mahsur kaldığı 6 saat boyunca büyük sıkıntı içinde göründüğünü ifade etti.

Steadfast'ın kaptanı Chance Strickland, The New York Times'a, "Balina dilinden anlamam ama pek memnun görünmüyordu" dedi.

Gözlerinden yaşlar akıyordu.

Epey üzücüydü.

Sonunda gelgit, muhtemelen fok avlarken karaya vuran dev hayvanın tekrar okyanusa yüzebileceği kadar yükseldi.

Yetkililer, kıyıya vurma hadisesiyle eyalette çarşamba günü meydana gelen 8,2 büyüklüğündeki deprem arasında bağ bulunmadığını teyit etti.

Katil balinalar, nadiren kıyıya vurmuş halde bulunsa da bu durum zaman zaman yaşanıyor*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU