ABD'de 2,5 milyar dolar zarara yol açan savaş gemisi yangınıyla ilgili bir askere dava açıldı

Gemidekiler, yangın sırasındaki bükülen metalleri ve açıklıklardan çıkan alevleri anlattı

Dört gün boyunca devam eden ve 2,5 milyar dolarlık (yaklaşık 21 milyar TL) hasara neden olan gemi yangınını çıkardığından şüphelenilen bir denizci hakkında dava açıldı.

Washington Post'un haberine göre ABD donanmasının perşembe günkü açıklamasında, yetkililerin davada bir duruşma tarihi belirlemek için yeterli kanıt topladığı belirtildi ve denizci hakkında ağırlaştırılmış kundaklama ve gemiyi kasten tehlikeye atma suçlarından dava açılacağı duyuruldu.

Amfibi hücum gemisi USS Bonhomme Richard, geçen yaz San Diego Deniz Üssü'nün iskele tarafında günlerce alevler içinde kalmıştı. 2,5 milyar dolarlık tamir masrafı oluşan gemi sonunda hurdaya çıkarılmıştı.

Onbaşı rütbesine sahip sanık denizci, Bonhomme Richard mürettebatının üyesiydi. Donanma sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, zanlının kimliğinin kamuoyuyla paylaşılmadığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Robertson, ABD 3. Filosu komutanı Koramiral Steve Koehler'in davayı askeri mahkemeye taşıyıp taşımamayı değerlendireceğini de sözlerine ekledi.

Yangının koşullarını incelemek için donanmanın devam eden iki ayrı soruşturması daha var. Bunlardan biri olayın güvenlik detaylarıyla ilgiliyken, diğeri yangının meydana geldiği andaki komuta durumunu dikkatle inceleyecek.

Washington Post'un haberinde, yangınla mücadele eden denizciler, metalin büküldüğü, gemideki açıklıklardan alevlerin çıktığı ve dışarı simsiyah dumanın yükseldiği kabus gibi yangını anlattı.

Gemideki denizcilerden Astsubay Kıdemli Çavuş Hayley Craig, eylülde gazetecilere verdiği demeçte "Yalan söylemeyeceğim; korktum" demişti.

Bence herkes korkmuştu. Gerçekten hiçbir şey görülmüyordu. İnanılmaz sıcaktı. Vücudun bu kadar ısıya dayanabileceğini bilmiyordum.

Birkaç düzine kişi duman zehirlenmesi nedeniyle tedavi görmüş ancak hiçbir itfaiyeci ya da denizci ciddi şekilde yaralanmamıştı.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU