Felaketin ortasında selfie çılgınlığı

Endonezya tsunami felaketinin acısını sarmaya çalışıyor. Ölü sayısı 420’ye ulaştı, 150 kişi hala kayıp. Ancak bazı sosyal medya kullanıcıları bu durumu ‘selfie turizmi'ne çevirmiş durumda

Endonezya’da yanardağın patlaması sonucu Sunda Boğazı’ndan tetiklenen tsunami bugüne kadar yüzlerce can aldı. 

Yetkililer bir yandan çekilen sulardan cesetleri çıkarırken, diğer yandan yaraları sarmaya çalışıyor. 16 binden fazla kişinin evinden olduğu belirtiliyor. 

Saatlerce yol gidip selfie çekiyorlar

Durum her ne kadar felaket olsa da, bazıları için sosyal medyada selfie aracı olarak kullanılıyor. Tsunami bölgesine saatler süren yolcululuğa çıkan Endonezyalılar, burada yaşanan felaketin fotoğrafını çekerek sosyal medya hesaplarında paylaşıyor. 
 


''Sadece selfie için değil yardım için de geldik''

The Guardian’ın ulaştığı ziyaretçilerden Solihat yaptığı açıklamada ‘Buraya Cilegon’dan 3 saatlik yolculuğun ardından geldik. Çektiğimiz fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyoruz. Ancak sadece selfie için değil, buradaki insanlara yardım etmek için de geliyoruz’’ ifadelerini kullandı. 

Felaketin ortasında fotoğraf çekmenin bazı çevreler tarafından abartı olarak yorumlandığı söylemlerine karşı bir sosyal medya kullanıcısı ‘’Buradaki yıkımı, insanların durumunu paylaştığımız zaman daha çok kişiye ulaşıyoruz. Böylece insanların yardımlarını artırmasını sağlayabiliriz’’ dedi. 
 


''Hayal kırıklığına uğradım''

Dalgaların çekilmesi sonrasında ortaya çıkan cesetlerin bulunması ve toplanması alanında çalışan ve çiftçi olan 42 yaşındaki Bahreddin ise, bölgeye gelenlerin fotoğraf çektiğini görünce şaşırdığını ve ‘büyük bir hayal kırıklığına’ uğradığını söyledi. 

Sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi

Birçok kişinin selfie çekmek için evlerinden saatlerce uzak olan bölgelere gidip burada çektikleri fotoğrafları paylaşması sosyal medya kullanıcıların tepkisini çekti. Bazı kullanıcılar, insani durumların ‘beğeni’ aracı olarak kullanılmasının bir utanç olduğu yorumunu yaptı.

DAHA FAZLA HABER OKU