Tesla'da otopilot sorunu: 285 bin araç birden "geri çağrıldı"

Elon Musk'ın şirketi, elektrikli araçların yazılımını uzaktan güncelleyecek

Tesla, her 4 otomobilden birini Çin'de satıyor (AFP)

Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla 25 Haziran'da, otopilot sistemiyle ilgili bir sorunun tespit edilmesinin ardından Çin'de sattığı 285 bin 520 aracı "geri çağırdı".

Sürücülerin araçları iade etmesi veya servise götürmesi gerekmiyor. Zira dev şirket, araçların yazılımını uzaktan ücretsiz olarak güncelleyecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi, hatanın hız sabitleme sisteminde olduğunu bildirdi. Cuma günü yapılan açıklamada, sürücülerin hız sabitleyiciyi yanlışlıkla etkinleştirebildiği, bunun otomobilin hızını aniden artırabileceği ve çarpışmaya neden olabileceği ifade edildi. Açıklamada "Geri çekme planı Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi'ne sunuldu. Sözkonusu araçların bugünden itibaren geri çağrılmasına karar verildi" ifadeleri yer aldı.

Tesla'nın internet sitesinde, "arabanın hızını çevredeki trafiğe göre ayarlayan" hız sabitleme sisteminin, otopilot sisteminin önemli bir parçası olduğu yazıyor.

"Geri çağrılan" araçlardan 249 bin 855'i Çin'de üretilen Model 3 ve Model Y. Geri kalanıysa başka ülkelerden gelen Model 3.

Hata sebebiyle müşterilerden özür dileyen Tesla, araçlarının karıştığı ölümlü kazalardan dolayı ülkede halihazırda inceleme altında.

Çinli müşteriler, araçlardaki kalite ve sunulan hizmet sebebiyle de şirketi eleştiriyor. Örneğin nisanda düzenlenen Şanhay Otomobil Fuarı'nda bir Tesla kullanıcısı, stanttaki bir aracın üzerine çıkarak markayı protesto etmişti.

 

Independent Türkçe, AFP, Reuters, The Verge

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU