Amazon, "kasasız" ilk tam kapsamlı mağazasını açıyor

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 'Just Walk Out' teknolojisinin kullanıldığı mağazada müşterilerin uzun kasa kuyruklarından kurtulması için bir dizi kamera ve sensörle donatıldı

Fotoğraf: Reuters

Amazon, alışveriş yapanların kasiyerlere ödeme yapmak zorunda kalmadan dışarı çıkmalarına olanak tanıyan "Just Walk Out" (Sadece Dışarı Çık) teknolojisine sahip ilk tam kapsamlı marketi bugün açıyor.

ABD'nin Washington eyaletinde bağlı Bellevue kentinde açıklacak mağaza,  2,3 bin metrekare genişliğinde.

Kamera ve sensörle donatıldı

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, müşterilerin uzun kasa kuyruklarından kurtulması için bir dizi kamera ve sensörle donatıldı.

Amazon'un Fiziksel Perakende ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dilip Kumar, "Just Walk Out teknolojisini Bellevue'deki Amazon Fresh mağazasıyla tam boyutlu bir market alanına getirmek, teknolojinin yeni ortamlara ölçeklenme ve uyum sağlama konusundaki devam eden yeteneğini sergiliyor. Bu şekilde daha fazla müşteri keyifle alışveriş yapabilecek. Just Walk Out ile ilgili geri bildirimlerini almak için sabırsızlanıyorum" ifadelerini kullandı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Müşterilere farklı ödeme yöntemleri sunulacak

Diğer taraftan, mağazada müşterilere 'Just Walk Out' alışverişini mi yoksa geleneksel ödeme yöntemlerini mi mi kullanmak istedikleri sorulacak.

Just Walk Out deneyimini tercih edenler ise  üç şekilde alışveriş yapabilecekler. Bunlar arasında, ürünlerin QR kodlarını Amazon uygulamasında taramak, Amazon One'ı kullanarak avuçlarını göstermek veya Amazon hesaplarına bağlı bir kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmak bulunuyor.

Mağazada raftan alınan her ürün kişinin sanal sepetine eklenirken, sepetten çıkarılan ürünler otomatik olarak kaldırılacak. 

Öte yandan, ilk Amazon Fresh mağazası geçtiğimiz Eylül ayında Washington eyaletine bağlı Seattle kentinde açılmıştı. Şu anda Los Angeles’ta sekiz, Chicago’da  dört ve Virginia'da bir tane olmak üzere ABD genelinde 14 tane Amazon Fresh mağazası bulunuyor.

 

Independent Türkçe, NTV

DAHA FAZLA HABER OKU