ABD'li senatör: Apple, Amazon, Nike gibi şirketler Çin'de işçilerin zorla çalıştırılmasına önayak oluyor

Senatör Rubio, pek çok ABD'li şirketin Çin devletinin zulmünden "kâr ettiği" gerçeğini fark etmediklerini ifade etti

Fotoğraf: Reuters ( Arşiv)

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Amazon.com Inc, Apple Inc ve Nike Inc gibi Amerikan şirketlerini Çin'deki çalışma kamplarını görmezden gelmekle suçladı.

Çin'in batıdaki Sincan bölgesinde Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara uyguladığı baskıların tartışıldığı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin oturumunda konuşan Marco Rubio, söz konusu şirketlerin ABD'li tüketicileri Çin'in baskıcı politikalarına suç ortağı yaptığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pek çok ABD'li şirketin Çin devletinin zulmünden "kâr ettiği" gerçeğini fark etmediklerini ifade eden Rubio, "Nike, Apple, Amazon ve Coca-Cola gibi pek çok şirket zorla çalıştırılan işçileri kullanıyor. Onlar zorla çalıştırılan işçilerden faydalanıyorlar ya da zorla işçi çalıştırdıklarından şüphelenilen tedarikçileri taşeron olarak kullanıyorlar. Bu şirketler maalesef hepimizi bu suça ortak yapıyor" dedi.

Oturumu Demokrat Senatör Tim Kaine ile birlikte yöneten Senatör Ed Markey ise birçok ABD'li teknoloji şirketinin Çin devletinin "otoriter gözetleme endüstrisinden" kâr sağladığını ve Çin'in bu endüstrisinde üretilen birçok ürünün "şu anda Sincan'da kullanıldığını" ifade etti.

Thermo Fisher Scientific adlı şirket 2019'da yaptığı açıklamada, Çinli yetkililerin Uygurların DNA veritabanlarını oluşturduklarına dair çıkan haberlerden sonra Sincan bölgesine genetik dizileme ekipmanları satışını durdurduğunu duyurmuştu.

Senatör Rubio, Thermo Fisher şirketiyle ilgili olarak, "Tüm kanıtlar, onların insan hakları ihlallerine yol açan bu ürünleri satmaya devam ettiklerini gösteriyor" dedi.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU