Bugünkü Doğu Asyalılar, gizemli bir insan grubunun yerine geçmiş

Bugünkü Asyalıların ataları, bölgeye 19 bin yıl önce taşındı. Ancak onlardan önce bölgede başkaları yaşıyordu

40 bin yıl önce bugünkü Çin'de yaşayan Tianyuan insanının çene kemiği (Omurgalı Paleontolojisi ve Paleoantropolojisi Enstitüsü)

Yeni bilimsel araştırmaya göre günümüzdeki Doğu Asyalıların ataları, bölgeye yaklaşık 19 bin yıl önce taşındı ve halihazırda orada yaşayan gizemli bir insan grubunun yerini aldı.

Pekin'deki Tianyuan Mağarası'nda bulunan 40 bin yaşındaki "Tianyuan insanı" isimli iskeletin genetiğini, Doğu Çin ve Rusya'nın bazı kısımlarını içeren Amur bölgesinden 25 kişiye ait eski insan kalıntılarından elde edilen DNA'yla karşılaştırdı. Bu sayede gizemli insanlar hakkında bilgi edindi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırma bulguları, Tianyuan insanının atalarının Kuzeydoğu Asya'da 40 bin ila 33 bin yıl önce yaygın olarak yaşadığını gösterdi. Yani bu bölge aslında 40 bin yıl önce modern insanlar tarafından iskan edilmişti.

Ancak bu insanların daha sonra ortadan kaybolduğu ve yerini bugünkü Asyalıların aldığı anlaşıldı. Böylece bölgede yaklaşık 19 bin yıl önce yeni bir popülasyon ortaya çıktı.

Yeni araştırma, Çin Bilimler Akademisi'ndeki Omurgalı Paleontolojisi ve Paleoantropoloji Enstitüsü'nden paleogenetikçi Qiaomei Fu'nun katkılarıyla gerçekleştirildi.

Livescience'a konuşan Fu, bu zaman diliminin, Son Buzul Maksimumu'nun (yaklaşık 26 bin önce başlayan ve 19 bin yıl önceye kadar devam eden, buz tabakalarının maksimum ölçüde olduğu dönem) sona erdiği zamana denk geldiğini aktardı.

Bu araştırma, Kuzey Doğu Asyalılara söz konusu dönemden önce, dönem sırasında ve sonrasında ne olduğunu anlamak için çok önemli.

Araştırmada incelenen Kuzey Doğu Asya bölgesi, Orta ve Güney Avrupa'yla benzer enlemlerde yer alıyor. Bu, iki bölgede yaşayan insanların da Buz Devri'nden benzer şekilde etkilenmiş olabileceği anlamına geliyor.

Hakemli bilimsel dergi Cell'de yayımlanan araştırmanın yazarları, "Avrupa'da nüfus hareketliliği ve büyüklüğü Buz Devri'nin iklim dalgalanmalarından etkilendi" diye yazıyor:

Bu iklimsel dalgalanmalar, Asya'daki yüksek enlem ve yüksek rakımlı bölgelerin nüfus tarihi üzerinde de benzer bir etki yaratmış olabilir.

Diğer yandan Tianyuan insanı, bazı genlerini modern Doğu Asyalılara aktarmayı başardı. Ancak halkı, Son Buzul Maksimumu'nda bir noktada ortadan kayboldu.

Genel olarak bulgular, bu dönemin, Doğu Asya'da yaşayan eski insanlar üzerinde derin bir etkisi olduğunu gösterdi. Fu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu eski DNA çalışması bize Kuzeydoğu Asya'nın derin nüfus tarihinin daha net bir resmini sunuyor.

 

Independent Türkçe, Livescience, Cell

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU