Papa kürtaj yaptırmayı "kiralık katil tutmaya" benzetti

“Bir sorunu çözmek için bir hayatı harcamak caiz midir?”

Papa Françesko / Fotoğraf: AFP

Kürtaj yaptırmayı kiralık katil tutmaya benzeten Papa Françesko, anne karnındaki bebek ileri derecede hasta olsa bile bu yönteme müsamaha gösterilmemesini istedi.

Vatikan’ın sponsorluğunda düzenlenen kürtaj karşıtı konferansta söz alan Papa, doktorlar ve rahipleri, tüm hamileliklerin sonuna kadar sürmesi için ailelere destek olmaya çağırdı.

Katılımcılara seslenen Papa, “Bir sorunu çözmek için bir hayatı harcamak caiz midir? Bir sorunu çözmek için kiralık bir katil tutmak caiz midir?” diye sordu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ortada dini değil, insani bir mesele olduğunu belirten Papa, doğum öncesi testleri dikkate alarak hamileliğin sonlandırılması kararını kınarken, hiçbir insanın varlığının “asla yaşama aykırı olmadığını” söyledi.

Papa, kürtaj karşıtı ilk kez sert açıklamalarda bulunmuyor. Ancak yaptığı son çıkış, yaklaşık bir hafta önce ABD’nin Alabama eyaletinde tecavüz nedeniyle oluşan hamilelik de dahil, kürtajın neredeyse tüm vakalarda yasaklanmasıyla birlikte meselenin dünya çapında konuşulduğu bir döneme denk geldi.

Söz konusu tasarının mimarları, yasanın alt mahkemelerde engelle karşılaşsa bile, yakın zamanda muhafazakar bir kimlik kazanan Yüksek Mahkeme’nin önüne getirileceğini umuyor.

Üst mahkemede yargıçlardan onay çıkması halinde bu kanun, ABD genelinde diğer eyaletlerin de Drakon Kanunları’na benzer yasaları uygulaması için yeşil ışık yakacak.  

Aynı hedef doğrultusunda hareket eden Arkansas, Georgia, Kentucky, Missouri ve Ohio eyaletleri, kürtaja sınırlamalar getiren yeni yasalar çıkarmıştı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Elvide Demirkol

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU