Ermeni diasporası Biden’in Azerbaycan'a yönelik askeri yardımlara devam etme kararına tepkili

ABD Başkanı Joe Biden, Azerbaycan’a yönelik askeri yardımlara devam etme kararı alırken, karar Ermeni diasporası tarafından tepkiyle karşılandı

1915 Olayları için 'Soykırım' ifadesini kullanarak Ermeni diasporasını memnun eden Biden'in Azerbaycan'a yönelik askeri yardımlara devam etme kararı aynı çevrelerin tepkisini çekti / Fotoğraf: AA

ABD Başkanı Joe Biden, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalar nedeniyle Azerbaycan'a askeri yardımların engellenmesine yönelik kısıtlamalara getirilen muafiyetin uzatıldığı yönünde Kongreye bildirimde bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD merkezli haber sitesi The Hill, Biden yönetiminin 26 Nisan'da Kongreye, ABD'nin Azerbaycan'a askeri yardımları konusunda gönderdiği bildirimi yayımladı.

Buna göre, bildirimde Biden, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalar nedeniyle Azerbaycan'a askeri yardımların engellenmesine yönelik kısıtlamalara getirilen muafiyeti uzattığını Kongreye iletti.

Blinken, yardımların barış çabalarını baltalamayacağını bildirdi

Söz konusu bildirimde, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın "Azerbaycan'a yönelik yardımların Ermenistan ve Azerbaycan arasında barışçıl bir çözüm için müzakere çabalarını baltalamayacağını ya da Ermenistan'a yönelik saldırı amacıyla kullanılmayacağını tasdik ediyorum." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Blinken, ABD'nin Azerbaycan'a yönelik yardımlarının uluslararası terörle mücadele ve Azerbaycan'ın sınır güvenliği için de önem teşkil ettiğini belirtti.

Azerbaycan'a askeri yardım kısıtlamalarına yönelik muafiyet, 2002'den bu yana her yıl, Özgürlük Destekleme Kanunu'nun 907. maddesine dayanılarak uzatılıyor. Bu maddede, ABD Dışişleri Bakanı'nın, yardımların bölgede çatışmaya yol açmayacağını onaylaması durumunda, Azerbaycan'a askeri destek vermesinin önünde bir engel olmadığı belirtiliyor.

Ermeni diasporası tepkili

Öte yandan Biden'ın bu kararı, ABD'deki Ermeni toplumundan tepki çekti.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Biden’ın Ermeni Tasarısı’nı onaylamasının ardından “bu adımla Ermenilere ihanet ettiğini” öne sürdü. ANCA yöneticisi Aram Hamparian, “Amerika’nın Ermeni soykırımını tanıması, beraberinde sorumluluklar da getiriyor. Bu sorumlulukların arasında Azerbaycan’ın bu suçu tamamlaması için ona yardım ve yataklık etmemek, silahlandırmamak da yer alıyor!” ifadelerini kullandı.

Adaylık döneminde karşı çıkmıştı

Aday olduğu dönemde, Başkan Donald Trump’ı, Azerbaycan’a askeri yardıma devam etmesinden dolayı sert bir şekilde eleştiren Biden’ın böyle bir karar alması, sözde soykırımı destekleyen açıklama nedeniyle Beyaz Saray’a övgüler yağdıran Ermeni diasporasınca tepkiyle karşılandı.

Bugüne kadar George W. Bush ve Barack Obama yönetimleri, 907 sayılı kanununa muafiyet getirerek Azerbaycan’a askeri ve mali yardımları sürdürmüştü. Trump yönetimi ise iki yıllık gecikmenin ardından geçtiğimiz yıl ilk istisna kararını imzalamış, Azerbaycan’a askeri yardım programına devam etmişti.

 

AA, Milliyet

DAHA FAZLA HABER OKU