Davutoğlu: Artık yeter; derhal tedbir paketi açıklayın

Gelecek Partisi lideri, tam kapanma döneminde iktidar politikalarını eleştirerek, “Aileler nasıl geçecek” diye sordu

Fotoğraf: Twitter

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Artık yeter, millletin sabrı tükeniyor” diyerek derhal tedbir paketi açıklanmasını istedi.

İktidarın pandemi destek politikasını eleştiren Davutoğlu, Twitter hesabı üzerinden video mesaj paylaştı.

Davutoğlu şunları kaydetti: 

Her geçen gün artan geçim sıkıntısına bağlı intihar haberleri hepimizin yüreğini dağlıyor. 4 gündür üst üste siftah yapmadan dükkanı kapatan esnafın intihar öncesi yayınladığı mesajlara, ülkemizin farklı köşelerinden gelen intihar görüntülere artık insan yüreğinin dayanması mümkün değil. Hepimiz ama başta iktidardakiler çok ciddi bir muhasebe yapmak zorundayız.  

Pandemi başladığında iktidarı uyardıklarını bildiren Davutoğlu, “Bu süreçte akıl dışı ekonomi politikaları terk edin ve dar kaynakları geçim sıkıntısı çeken esnafa, çiftçiye ve işsize ayırın demiştik. Yapmadılar. Son olarak 18 günlük kapatma kararı alındığında da yine uyardık. Kapatma kararı almak gerekiyor ama bu kararı almadan önce ‘bir destek paketi açıklayın, esnafın bütün faturalarını ve kiralarını ödeyin; çiftçiye tohum yem gübre yardımı yapın; işsizlere, sosyal yardıma kaç ailelere hiçbir ayrım gözetmeden hepsine destek olun’ dedik” ifadelerini kullandı.

“Aileler nasıl geçinecek?”

Üç çocuklu aileye en az 3 bin 500 liralık net doğrudan yardım yapın dediklerini ancak iktidarın bu yardımı yapmadığını ifade eden Davutoğlu, “Son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı 2 milyon aileye 1100 lira destek vereceğini ilan etti. Şimdi soruyorum, ellerini vicdanlarına koyarak cevap vermelerini istiyorum; 1100 lira ile bir hale nasıl geçinecek? Faturalarla mı ödeyecek, mübarek ramazanda iftar-sahur sofrası mı kuracak? Çocuklarının ceplerine harçlık mı koyacak?” diye konuştu.

“Derhal tedbir paketi açıklayın”

“Artık yeter! Milletin sabrı tükeniyor, çekildiğiniz fildişi kulelerden çıkıp, halkın halini anlayın ve derhal acil tedbir paketi açıklayın” diyen Davutoğlu, “Bu paketi de yine 3-5 yandaşa peşkeş çekeceğiniz bir paket haline dönüştürmeyin. Destekleri derhal dağıtın ve mübarek Ramazan günlerini cehenneme çevirmeyin!” şeklinde konuştu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU