Guterres: Kıbrıs görüşmelerinden sonuç çıkmadı ama vazgeçmeyeceğiz

Görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Guterres, "Kıbrıs sorununun çözümü adına resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık" dedi.

Fotoğraf: Reuters

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cenevre'de BM öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık'ın da katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferansın ardından basına açıklamalarda bulundu.

Guterres, Kıbrıslı Türklerin iki toplumlu ve iki kesimli federasyona yönelik müzakerelerin tükendiğini düşündüğünü aktararak, "Kıbrıslı Türkler, eşit uluslararası statü ve egemen eşitlik hakkettiğini düşünüyor ve çözümün birbiriyle iş birliği yürüten iki devletli çözüm olduğunu savunuyor" diye konuştu.

Diğer taraftan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) delegasyonunun müzakerelere Crans Montana'da kalındığı yerden devam edilmesi gerektiğini savunduğunu anımsatan Guterres, onlara göre de çözümün, siyasi eşitlik temelinde iki toplumlu ve iki kesimli federasyondan geçtiğini dile getirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Ortak zemin bulamadık"

Yoğun ikili toplantılar ve istişareler yürüttüklerine işaret eden Guterres, "Takdir edersiniz ki bu kolay bir toplantı değildi. Çabalarımızın sonunda Kıbrıs sorununun çözümü adına resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık" dedi.

Guterres, ancak pes etmediğini, gündeminin esasen çok basit olduğunu belirterek, "Gündemim, birlikte barış ve refah içinde yaşamayı hakeden hem Kıbrıslı Türklerin hem de Kıbrıslı Rumların güvenliği ve iyiliği için mücadele etmek" değerlendirmesinde bulundu.

Yakın zamanda 5+1 formatında tekrar bir toplantı düzenleyeceğini bildiren Guterres, bunun da resmi müzakerelerin başlaması için ortak zemin arayışını hedefleyeceğini kaydetti.

Guterres, "Diyaloğu sürdürmek ve olumlu sonuçlar elde etmek için elimizden geleni yapma konusunda kararlıyız" ifadesini kullandı.

"Görüşmelerden sonuç çıkmadı ama vazgeçmeyeceğiz"

BM Genel Sekreteri Guterres, yeni bir toplantı yapılıp yapılmayacağı ve iki toplantı arasında neler olacağına ilişkin soruya "Tabii ki bir sonraki toplantı öncesi şartları daha da iyileştirmek ve görüşmenin başarılı geçmesini sağlamak için istişareler olacak" yanıtını verdi.

Beklenenin aksine görüşmelerden sonuç çıkmadığını kaydeden Guterres, "Ama vazgeçmeyeceğiz. Bir sonraki görüşmeye uygun ortamı oluşturmak için istişareleri sürdüreceğiz" açıklamasında bulundu.

GKRY: Türkiye ve KKTC'nin iki devletli çözüm önerisi işe yaramayacak

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'nin Kıbrıs anlaşmazlığını çözüme kavuşturmaya yönelik iki devletli çözüm önerilerinin Birleşmiş Milletler kararlarının açıkça ihlali olduğunu ve asla kabul edilmeyeceğini söyledi.

Anastasiades Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türkiye veya Kuzey Kıbrıs Türk tarafının bunu başarma ihtimali yok. Bu, (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri'nin dikkat çektiği bir nokta" dedi.

 

Independent Türkçe, AA, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU