BM Irak Özel Temsilcisi: IKBY’ye desteğimiz sürecek

Eski Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert ve beraberindeki heyeti kabul etti

Eski IKBY Başkanı Barzani BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert ile görüştü / Fotoğraf: K24

Mesud Barzani, terör örgütü IŞİD’in tekrar canlanmaması için fikirsel, toplumsal ve ekonomik bir mücadelenin gerekli olduğunu söyledi.

IŞİD’in bölge güvenliğine yönelik tehditlerinin masaya yatırıldığı görüşmede Mesud Barzani, şunları söyledi:

“Evet, IŞİD askeri açıdan yenilgiye uğratıldı ama terörün tekrar canlanmasının nedenleri ortadan kaldırılmalı. Aksi takdirde terör farklı şekil ve yöntemlerle harekete geçer. Terörle, ideolojik, toplumsal ve ekonomik mücadele yürütülmeli.”

Geçen ay Bağdat’ı ziyaretini de hatırlatan Barzani, söz konusu ziyaretinde Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’ye desteğini sunduğunu, Abdulmehdi’nin diyaloğa önem veren bir siyasetçi olduğunu kaydetti.

IKBY Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani de başkent Erbil’de Jeanine Hennis-Plasschaert ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Barzani, eski Hollanda Savunma Bakanı da olan Jeanine Hennis-Plasschaert’i yeni görevine başlamasından dolayı tebrik etti.

BM Irak yeni Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert de Mesrur Barzani’yi IKBY Başbakanı olarak aday gösterilmesinden dolayı kutladı, başarı diledi.

Hennis-Plasschaert, BM’nin ülkede insani desteklerini sürdüreceğini belirterek, mevcut sorunların çözüme kavuşması için siyasi tarafların yanı sıra dinsel ve etnisite temsilcileri arasında yakınlık oluşması için çalışacağını kaydetti.

DAHA FAZLA HABER OKU